Astana’da Ahmet Yesevi Üniversitesi tanıtıldı15 Mayıs 2018

 

Uluslararası Öğrenci Hizmetleri Derneği İSSA (International Student Service Association)  tarafından Türk Üniversiteleri tanıtım seminerleri düzenlendi.

Üniversite tanıtım günleri etkinlikleri kapsamında, 12-13 Mayıs tarihlerinde Kazkistan’ın Başkenti Astana’da yapılan seminerlerde Ahmet Yesevi Üniversitesi de stant açtı. Etkinliğe, İSSA Başkanı Dursun Aydın, Türk Elçiliği Astana Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Katılımcılara hitap eden Eğitim Müşaviri Abdülmuttalib Çetin, Kazakistan ile Türkiye arasında her geçen gün ilişkilerin daha ileri seviyelere taşındığına dikkat çekerek, siyasi, ekonomik ve ticaret alanlarında önemli bir partner konumuna geldiğini ifade etti.

Türkiye’de her alanda olduğu gibi eğitim alanında da önemli çalışmaların yapıldığını ve özellikle yüksek öğrenimde büyük atılımlar gerçekleştirildiğini vurgulayan Çetin, yurt dışından gelen öğrencilere, gerek barınma gerek sosyal ortamlar ve gerekse yaşam merkezleri açısından rahat ve konforlu bir yaşam sunulduğunu açıkladı. 

Kazakistan’ın bağımsızlığından sonra gelişen ikili ilişkilerin ilk meyvesi Ahmet Yesevi Üniversitesi olduğuna işaret eden Çetin, yakın zamanda bu üniversiteyi ziyaret ettiğini belirtti. Çetin, “kendini sürekli geliştiren ve yenileyen Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan’da ve Türk Dünyasında rol model bir konuma gelmiştir. Özellikle tıp fakültesi ve hastanesinin örnek çalışmalarıyla bölge halkına üstün hizmet sunmaktadır. Diplomatlar, devlet adamları dahi tedavide bu hastaneyi tercih etmektedir” diye konuştu. 

Türkiye’de yüksek öğrenim  avantajları ve fırsatları konusunda katılımcılara ayrıntılı bilgi sunan İSSA Başkanı Aydın ise, konuşmalarında derneğin amacı, Türkiye’deki eğitim sitemi, yurtdışında okumanın sebepleri, Türkiye bursları ile Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları hakkında bilgilendirme sunumunu yaptı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi  Mesleki Yönlendirme Bölümü Başkanı Uldaray Batırkızı ile  Üniversite Personeli Süleyman Doğan seminer süresince tanıtım ve çevri desteği verdiler.  Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında üniversite öğrenci adaylarına kapsamlı bilgiler veren Uldaray Batırkızı ile Süleyman Doğan, Üniversitenin imkânlarını ve avantajlarını anlatarak öğrencilerin sorduğu çeşitli soruları yanıtladılar.