Aydın Sultanhisar'da ''Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak'' Konferansı16 Mayıs 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Aydın'ın Sultanhisar Zafer Ortaokulunda 15 Mayıs 2018 saat 14.00'de düzenlenen ''Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak''  konferansına konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa Aydın Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin,  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Aydın, Sultanhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdinç Güner, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasındaAhmet Yesevi’nin kültürel bir abide olduğundan bahseden Kaymakam Turgay Hakan Bilgin, Ahmed Yesevi’nin eserlerinin çağlar aşan bir etki gücüne haiz olduğunu, günümüze kadar da bu gücünü koruduğundan bahsetti. Ardından ise sözü Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a bıraktı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasının ilk bölümünde Yesevi Hazretleri hakkında genel bilgiler verdi. Prof. Dr. Musa Yıldız, dergâh geleneğinden gelen Yesevi Hazretleri’nin halktan uzak bir âlim olmayıp aksine halkla iç içe olduğunun altını çizdi. Ahmet Yesevi’yi anlamak için manevi değerlerin gözetilmesinin elzem olduğunu belirtip konuşmasında Yesevi Hazretleri’nden kıssalarla zenginleştirdi.  Ahmet Yesevi’nin eserleri olan Divan-ı Hikmet ve Fakirname’den hikmetler okuyan Yıldız, Divan-ı Hikmet’in en önemli özelliğinin İslam Dinini oldukça anlaşılır manzum şeklinde olduğunu belirtti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitenin Türkiye’nin yurtdışında eğitim veren iki devlet üniversitesinden birisi olduğu hususunu belirtti. Bunun yanında, üniversitenin Türk dünyası ile ilişkilerin güçlenmesi için oldukça önemli bir misyona sahip olduğunu ekledi. 

Konferans sonunda Kaymakam Turgay Hakan BilginMütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a katılımlarından dolayı teşekkür etti ve plaket takdim etti.