Ahmet Yesevi Üniversitesinde iftar yemeği24 Mayıs 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kentav Yerleşkesinde iftar yemeği verildi. Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör ile Enstitü Müdürü Prof. Dr. Kemalbek Berkinbaev’in organize ettikleri yemeğe, akademisyenler, öğrenciler ve Kentav halkı iştirak etti. 

İftar yemeği  vesilesiyle davetlilere hitap eden Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren, Türk, Kazak, Özbek, Kırgız, Türkmen, Uygur  kısaca tüm  Türk dünyası ile aynı sofrada iftar yapmaktan çok mutlu olduklarını, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Yesevilik  felsefesinde hareket ettiklerini, insana tepeden bakan değil, halka hizmet eden bir üniversite olduklarını ifade etti. Bu kapsamda gerçekleştirilen iftar  yemeğin organizasyonunda emeği geçenlere de ayrıca teşekkür etti. 

Eren, iki yıllık görev süresince  burada çok güzel günler geçirdiğini ifade ederek, Kentav’da ,Türkistan’da, Kazakistan’da ve ata topraklarda bulunmaktan buradaki kardeş halk ile tanışmaktan son derece kıvanç duyduğunu dile getirdi.

Orta Asya kültürünün geleneksel yemeklerinden Türkistan Pilavı ile birlikte geleneksel Kazak mutfağından çeşitli yiyecekler ve içeceklerin ikram edildiği  İftar yemeği,  Kuran-ı Kerim okunması ve yemek dualarının okunması ile sona erdi.