Ahmet Yesevi Üniversitesinde Veda töreni25 Mayıs 2018

 

Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Mehmet Toplu’nun görevlerinin sona ermesi nedeniyle Üniversite yönetimi tarafından bir  veda töreni düzenlendi.

24 Mayıs 2018 tarihinde Türkistan Yerleşkesindeki yemekli törene; Rektör Vekili  Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Prof. Dr. Nurlan Batırbaev, Doç. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov ile üniversitenin birim amirleri katıldı.

Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış; Rektör Yardımcısı Mustafa Eren ile Prof. Dr. Mehmet Toplu  bir süre üniversite bünyesinde  görev yaptıklarını,  bu zaman çerçevesinde çalışmalarıyla Üniversiteye önemli katkı sağladıklarını ve üstlendikleri sorumlulukları başarı ile yerine getirdiklerini ifade etti. Kendilerine Üniversite adına ve kendi şahsında teşekkür eden Kutalmış,  yeni görevlerinde başarılar diledi.

Kutalmış; son dönemlerde Türk dünyasının iletişim ve işbirliğinde sevindirici gelişmelerin yaşandığını, özellikle Özbekistan’ın Cumhurbaşkanı Şevket Mirzayoev’in Türkiye ve diğer Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerin geliştirilmesindeki başarısı ve kararlığı gelecek adına  yeni büyük ufuklar açabileceğini bildirdi. Türk Dünyasının öncü üniversitesi olma yolunda ilerleyen Üniversitemiz içinde bu gelişmelerin önemini vurguladı.

Veda konuşma yapan Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren ise, “bugüne kadar bir çok kişiyi uğurladık bu akşamda biz veda ediyoruz. Ahmet Yesevi Üniversitesinde çalışmaktan ve Yeseviye hizmet etmekten gururluyum. İki yıllık görevim süresince dostluk kardeşlik içerisinde ve disiplinli bir şekilde çalışmaya gayret gösterdik. Çalışmalarımızda bizlere destek veren Kazak yönetici ve hocalara teşekkürlerimi sunuyorum. Burada, gerek kazak halkının misafirperverliği gerekse kültürel bağ ilişkisinden dolayı kendimizi evimizde gibi hissettik, bundan dolayı da Kazak halkına ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Akabinde söz alan Prof. Dr. Mehmet Toplu ise;  Üniversitede ki beş yıllık görev süresince Kütüphane koordinatörlüğü ve Sosyal Bilimler Fakültesi dekanlık görevlerini ifa ettiğini belirtti. Bu süreç içerisinde birçok başarıya imza attıklarına değinen Toplu, Ahmet Yesevi Üniversitesini gönlünde yaşatacağını söyledi. Toplu, çalışmalarında desteklerini esirgemeyen Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Rektörlüğe teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren ile Prof. Dr. Mehmet Toplu’ya plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Tören, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.