Prof. Dr. İlber Ortaylı Ahmet Yesevi Üniversitesinde08 Haz 2018

 

TRT Belgeseli çekimi kapsamında Kazakistan'da bulunan Prof. Dr. İlber Ortaylı Türkistan'da bulundu ve Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesine 6 Haziran Çarşamba günü bir ziyaret gerçekleştirdi.

Prof. Dr. İlber  Ortaylı, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurlan Batırbaev ve  Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten ile Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Eftal Ş. Batmaz tarafından karşılandı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile bir toplantı gerçekleştiren Prof. Dr. İlber Ortaylı, akademik faaliyetler ve Türk dünyası ile ilgili çeşitli görüş alış verişinde bulundu. Daha sonra Kosova, Bulgaristan, Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Moğolistan vd. ülkelerden gelen Üniversitemiz öğrencileri ile bir araya gelen Prof. Dr. İlber  Ortaylı, öğrencilerin Türk tarihi ve Orta Asya Türk cumhuriyetleri ve Türk boyları hakkındaki sorularını yanıtladı. Toplantıya katılan öğrencilere Türk dili, Türk tarihi ve genel kültür hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkçenin dil ve gramer yapısı ile tüm diller için uyumlu ve zengin ses yapısına sahip olduğuna dikkat çeken Sayın Ortaylı, kişilerin iyi bir Türkçe telaffuzuna hakim olmaları halinde diğer dilleri de iyi konuşabileceklerini belirtti. 

Prof. Dr. İlber  Ortaylı konuşmasının sonunda, öğrencilere çok okumalarını, her alanda bilgiye sahip olmalarını fakat önemli olanın neyi okudukları değil neyi nasıl okuduklarını, nasıl bildiklerini, ilmi nasıl tahsil ettiklerini bilmeleri gerektiğini önererek, bu çizgide kendilerini iyi yetiştirmelerini söyledi. Tarihte önemli bir ilim havzasının olduğu bu bölgede, Ahmet Yesevi Üniversitesinin bu ekolü tekrar  canlandıracağını ifade etti.

Öğrencilerle yaklaşık bir saat süren toplantı, toplu hatıra fotoğraf çekimi ile tamamlandı. Toplantının akabinde Prof. Dr. İlber Ortaylı Türkistan Yerleşkesinden ayrıldı.