Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov Ahmet Yesevi Üniversitesine Rektör olarak atandı12 Haz 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğüne Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov atandı. 

Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov’un görev süresinin sona ermesi ile boşalan rektörlük makamına, Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov atandı. 11 Haziran Pazartesi günü Kazakistan Bilim ve Eğitim Bakan Yardımcısı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Bibigül Asılova  ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen resmi törenle Abdrasilov yeni görevine başladı. 

Yeni Rektör Abdrasilov, ilk olarak üniversitenin senato üyeleri ve idari amirleriyle Kültür Merkezi Toplantı ve Konferans salonunda bir araya geldi. 

 Bilim ve Eğitim Bakan Yardımcısı ve Mütevelli Heyet üyesi Bibigül Asılova, konuşmasına Rektör Abdrasilov’un özgeçmişini okuyarak başladı ve "kendisinin çok başarılı olduğunu, Bilim ve Eğitim Bakanlığında çok önemli görevleri başarıyla ifa ettiğini, bu görevini de en iyi şekilde yerine getireceğine inandığını" belirterek, başarı ve kolaylıklar diledi. Asılova konuşmasının son bölümünde, görev süresi dolan Prof. Dr. Valihan Abdibekov’a yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini bildirdi. 

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, öncelikle bugöreve layık görülmesinden ötürü Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyelerine teşekkür etti. Abdrasilov Ahmet Yesevi Üniversitesinin kendini geliştiren ve yenileyen bir üniversite olduğuna işaret ederek, “Üniversitede bir çok proje ve faaliyetler yürütülmektedir. Buraya gelirken biz de birtakım projelerle geldik, önümüzdeki bu süreçte projeleri başarılı bir şekilde yürüterek üniversitenin başarı ivmesini daha yükseklere taşımak istiyoruz. Hep birlikte sistemli ve özverili çalışmalarla bunu başarabiliriz, şimdiden herkese başarılar diliyorum” dedi.

Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov Kimdir?

Biyoloji Bilimleri Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov 1958'de Kazakistan’ın Kızılorda şehrinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kızılorda’da tamamladıktan sonra Nikolay Vasileviç Gogol Üniversitesi’ne kaydoldu. 1986-1994 yıllarında N. V. Gogol Kızılorda Pedagoji Enstitüsü'nde okutman olarak kariyerine başlayan Abdrasilov, akademik kariyerinde dekan, rektör yardımcısı ve 1996-1998 tarihleri arasında Rektör olarak çalıştı. 

1998-2000 yılları arasında, Korkut Ata Kızılorda Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini üstlendi. 2000-2001 yılları arasında Kamu Hizmeti ve Kamu Hizmetleri Dairesi Kamu Bilgi ve Test Merkezi Müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı İzleme ve Kontrol İşleri Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kasım 2004'te Kazakistan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek ve Lisansüstü Eğitimi Bölümü Müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim ve Bilim Sertifikasyon ve Belgelendirme Komitesi Başkanı olarak atandı. Şubat 2007'den Eylül 2010'a kadar Kazakistan Cumhuriyeti Devlet İdaresi Devlet Denetimi ve Örgütsel Çalışma Bölümü Devlet Müfettişliği görevini yürüttü. 

2010 yılının Ekim ayında Eğitim ve Bilim Bakanlığı İdari Sekreterliğine getirildi ve 2012-2016 yılları arasında Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kamu İdaresi Akademisi Başkanı olarak görev yaptı.  2017'den itibaren ise Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın Bilim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürürken,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğüne getirildi. 11 Haziran 2018 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk - Kazak Üniversitesinde Rektörlük görevine başladı.