Türkistan’ın eyalet merkezi oluşu Ahmet Yesevi Üniversitesinde coşkuyla kutlandı25 Haz 2018

 

Güney Kazakistan Eyaletinin merkezinin Türkistan’a taşınması ve akabinde de eyalet adının “Türkistan Eyaleti” olarak değiştirilmesi münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde kutlama töreni düzenlendi. 

Törende Konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Kazakistan’ı Türkistan halkını ve üniversitemizi heyecanlandıran gelişmeler olduğunu dile getirerek, “Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev yakın zamanda almış olduğu karar ile Güney Kazakistan Eyaleti Merkezi Türkistan’a taşındı, bunun akabinde iki gün önce de Eyaletin ismi Türkistan olarak değiştirildi. Bu bizler için, Üniversite için Kazakistan için ve tüm Türk dünyası için son derece olumlu ve gurur verici bir hadise, sizleri bundan ötürü en samimi dileklerimle kutluyor, bu kararın alınmasında başta Cumhurbaşkanımız Nursultan Nazarbaev’e ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.  Bin beş yüz yıllık bir tarihe sahip Türk Dünyasının Manevi Başkenti, ipek yolunun güzergahlarından olan Türkistan’ın tekrar bu hadiselerle eski kimliğine kavuşacağına inanıyoruz. Türkiye ve Kazakistan işbirliğiyle burada bu üniversitesinin kurulması bölgenin ihyası için son derece etkili olmuş ve kısa zamanda eyalet merkezi konumuna gelmiştir. Üniversitenin kuruluşunda büyük destekleri olan Türk kardeşlerimize de ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. 

Abdrasilov konuşmasında bilimin önemine değinerek, ABD ve Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş ülkeler çağdaş bilim ve teknolojik yeterliliğe bilimsel alandaki çalışmalarıyla ulaştıklarına dikkat çekerek, “bizler de bunun bilincinde önümüzdeki dönemlerde daha çok çalışarak, Türkiye ve Kazakistan kardeşliğinde ve işbirliğinde tüm alanlarda proje üreterek, üniversitemizin ve ülkenin daha da gelişmesine katkı sağlamalıyız” dedi.

Akabinde söz alan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, konuşmasının başında Türkistan’ın eyalet merkezi oluşunu kutlayarak, Türkistan bildiğiniz üzere bundan birkaç yıl önce kuruluşunun 1500’üncü yılını kutladı. Lakin böyle köklü bir tarihe sahip bu şehir Kazakistan’ın bağımsızlığını kazandığı yıllara kadar sanki terkedilmiş küçük bir kasaba idi, daha sonra buraya üniversitenin kurulmasıyla ve birtakım projelerle 27 yıl gibi kısa bir sürede şehir yaklaşık on kat büyüyerek eyalet merkezi olabilecek bir büyüklüğe ulaştı. Tabi ki bunların hepsi planlanmış adım adım yürütülmüş projelerdir. Nursultan Nazarbayev, ufuk sahibi büyük devlet adamı olarak yıllar öncesinden bunu görmüş ve buraya üniversite kurmuştur. Siz Türkistanlılar bunu yakından gördünüz; küçük tarihi şehir büyük bir şehir oldu ve arkasından eyalet merkezi oldu. Birkaç yıl sonra burası çok daha büyük ve gelişmiş bir şehir olacaktır. Yüzyıllardır beklediğiniz bu gelişmeler ile arzuladığınız konuma gelecek, tarihte olduğu gibi Türkistan medeni, gelişmiş, zengin ve büyük şehirlerden olacak, insanlık var olduğu müddetçe de Üniversitemizin rehberliğinde gelişmeye devam edecektir. Bu aşamadan sonra bizlere düşen  görev, daha gayretli ve daha çok çalışmaktır. Bizler inanarak bu seviyelere geldik, bundan sonra da gerek akademisyenler olarak gerek öğrenciler ve bölge halkı olarak bu görev ve sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Öyle inanıyorum ki Ahmet Yesevi Üniversitesi kısa zamanda sadece Türkistan’ın değil, Kazakistan’ın ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olacaktır” diye konuştu.

Törende ayrıca  Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seydullah Sadıkov, Filoloji Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Nursaulet Aitbayeva ve Gençlik Merkezi Müdürü Aydar Leskenov birer konuşma yaparak kutlama mesajlarını ilettiler.