IV. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu coşkuyla açılış yaptı25 Haz 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen  ‘’Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu”  açılışı Türkistan yerleşkesinde coşkuyla gerçekleştirildi. Bu yıl dördüncüsü tertip edilen yaz okulu projesi  21 Haziran 2018 Perşembe günü Kültür Merkezi önünde düzenlenen törenle başladı. 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen öğrencileri üniversitede ağırlamaktan onur duyduklarını belirterek, “sizler buraya çok önemli bir zamanda geldiniz, biliyorsunuz ki Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev’in kararıyla Türkistan eyalet oldu. Tarihte insanlığın ve Türk dünyasının medeniyet beşiği olmuş bu şehir, bu tür organizasyonlarla o eski yapısına kavuşarak yeniden canlanacaktır. Geleceği aydın olan bu bölgeye, Türk Dünyasından ve dünyanın çeşitli yerlerinden öğrenciler öğrenim görmek için gelecekler, tarihi Türkistan’ı görmek için, tanımak için akın edecekler” dedi. 

Öğrencilere üniversite hakkında bilgiler veren Rektör Abdrasilov, Üniversitemizde 8 bine yakın öğrencinin öğrenim gördüğünü, bu öğrencilerin yaklaşık 1500’ünün yabancı uyruklu olduğunu dile getirerek, “üniversitenin yeni bir üniversite olmasına rağmen’’ Türkiye’nin de büyük destekleriyle teknik donanım ve alt yapısını tamamlayarak kısa zamanda Kazakistan’ın en iyi üniversiteleri arasında 6. sıraya yükseldiğini belirtti. Bu konuda her türlü desteği sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Üniversitemizde görev yapan Türk kardeşlerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Akabinde konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Türk Dünyası Gençler Yaz Okulunun bu yıl dördüncüsünün tertip edildiğini belirterek, “Elliye yakın farklı üniversiteden gelen siz değerli öğrencileri burada görmekten kıvanç duyuyoruz. Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz yaz okuluna yaklaşık 400 öğrenci katıldı. Yaz okulunun her yönden en yüksek seviyede geçmesi için, en  iyi imkanlar hazırlandı. Burada geçireceğiniz yaklaşık bir ay, dil, kültür, sosyal hayat ve gelecek için önemli birikimler ve tecrübeler kazandıracaktır. Sizin bunu en iyi şekilde değerlendireceğinize inanıyoruz. Üniversitemizde size Türkçe, Kazakça ve Rusçadan başka çok yönlü kültürel imkanlar da sunuluyor. Şu önünde bulunduğumuz Kültür Merkezinde her gün müzik, seminer, konferans, film vs. gibi kültürel programlar olacaktır. Değişik ülkelerden gelen arkadaşlarınızla karşılıklı görüşmelerden başka, geleceğe yönelik dostluk ve işbirliği geliştirin ve Farabi, Ahmet Yesevi gibi büyük alimlerin doğup büyüdüğü ve büyük medeniyetlerin oluştuğu Çimkent, Semerkant vd. şehirlerin tarihi yerlerini ve müzelerini gezip görmenizi tavsiye ediyoruz, sizlere bu konuda her türlü hizmeti ve desteği vermeye hazırız” dedi.

Tören, Prodüksiyon Merkezinin hazırlamış olduğu konser ve halkoyunları gösterisi ile tamamlandı.