Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Tıp Fakültesi öğrencileri ile toplantı yaptı02 Tem 2018


Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü,  Prof. Dr. Bolatbek Serikbaevich Abdrasilov,  Üniversitemiz Tıp Fakültesi  5. sınıf öğrencileri ile bir araya geldi.
Öğrenciler ile yapılan toplantıda;  karşılıklı görüş ve düşüncelerin görüşler özgürce ifade edilmesi, üniversitenin genel durumunun değerlendirilmesi, öğrencilerin sosyal statülerinin iyileştirilmesi, yurt koşullarının iyileştirilmesi, tıp ile ilgili güncel yayın  desteğinin artırılması ve sağlanması eğitim sistemi vb. gibi konular karşılıklı olarak tartışıldı.
Üniversitenin tıbbi eğitim sisteminde etkili değişikliklere ihtiyaç olduğunu, özellikle Pediatri, Halk Sağlığı, Veterinerlik gibi yeni anabilim dalı  açılacağını ve alt alan uzmanlıklarının geliştireceğini belirten Rektör Abdrasilov,  klinik ve tanı merkezi ile intörn doktorluk statüsünün  uzmanlaşmada gelecekteki profesyonel doktorları yetişmesine üstün katkı sağlayacağını  ve pratisyen hekimliğin gelişimi için mükemmel bir temel kurulacağını açıkladı. Özellikle, elektronik hasta kayıt veri tabanı sisteminin Ar-Ge ile hasta takip veri tabanı seviyesine yükseltilebileceği konusu üzerinde durulan toplantıda, tıp mesleğinin gönüllü kuruluşlarının toplantıya iştirakinin, bilimsel ve sosyal etkinliklere katılmalarının sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.