Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız’dan Rektör Abdrasilov’a hayırlı olsun ziyareti16 Tem 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ile birlikte,  Kazakistan’ın Almatı ve Türkistan şehirlerinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

14-17 Temmuz 2018 tarihleri arasındaki çalışmalarına Almatı programıyla başlayan Başkan Yıldız,  Türkistan programı çerçevesinde 11 Haziran 2018 tarihindeÜniversitemize Rektör olarak atanan Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov’u ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.  Rektör Abdrasilov’un makamında gerçekleşen ziyarete, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten de eşlik etti. 

Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, yeni dönemin Ahmet Yesevi Üniversitesine hayırlı olmasını dileyerek, ortaklaşa yürütülecek faaliyetlerle Ahmet Yesevi Üniversitesinin ulusal ve uluslararası başarı çıtasının daha da yükseğe taşınacağına vurgu yaptı.

Başkan Yıldız konuşmasında;  “Türkiye geçtiğimiz aylarda önemli bir süreç yaşadı.  Yeni bir sistemin seçimi yapıldı. Yoğun çalışmalardan dolayı buraya gelme fırsatımız olmadı. Sizin atanmanızdan dolayı çok memnun olduk. Gerçekten kariyerinizde çok önemli görevlerde bulunmuşsunuz. Atandığınız bu kısa süreçte de büyük çalışmalar gerçekleştirdiniz. İnanıyoruz ki bu üniversiteye büyük katkı sağlayacaksınız.Bizler, Ahmet Yesevi Üniversitesinin başarısı için her türlü desteği vermeye hazırız, şimdiden çalışmalarınızda başarılar diliyorum”diye konuştu.

Rektör Abrasilov ise ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye ve Kazakistan iki kardeş ülkedir. Kazakistan  bağımsızlığını kazandığında Kazakistan’ı ilk tanıyan ülke, Türkiye oldu.  Bunu biz hiçbir zaman unutmayacağız. Türkiye gelişmekte olan büyük bir ülke, yakın zamanda devlet başkanlığı seçimi oldu, şu anda istikrarla yürüyen bir iktidar var. Bu Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedeflerine başarıyla gittiği anlamına gelmektedir. Ahmet Yesevi Üniversitesi iki ülkenin dostluk nişanesidir,  bize bu görev verildiğinde bu üniversite için neler yapabiliriz diye çalışmalar başlattık. Mütevelli Heyet Toplantısında bana verdiğiniz destekten dolayı sizlere ayrıca teşekkür ediyorum”dedi.

Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise yaptığı konuşmada Rektör Abrasilov’u tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Şimşek konuşmasında ayrıca, Ahmet Yesevi Üniversitesine Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok büyük önem verdiğini belirterek Üniversite mensupları olarak bu sorumluluğun bilincinde Üniversiteyi arzulanan noktaya hep birlikte çalışarak getirileceğini ifade etti. Alt yapı olarak Üniversitenin oluşumunu tamamladığına dikkat çeken Şimşek,  yönetim ve akademik kadro ile üniversiteyi en yüksek seviyeye yükselme yeterliliğinin kazanılacağını,  iyi ve kaliteli yönetim ile uluslararası bilimsel başarılara ulaşılacağını vurguladı.

Toplantı sonunda Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Mütevelli Heyet Üyesi, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov’a hediye takdim ettiler, toplu hatıra fotoğrafı çektirdiler.