Ahmet Yesevi Üniversitesinde “IV. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu” projesi gerçekleştirildi17 Tem 2018

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi tarafından dört yıldan beri gerçekleştirilmekte olan,  "IV. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu Programı"  18 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında  Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki yerleşkesinde uygulandı. 

Üniversitelerin Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler bölümleri başta olmak üzere lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin dil, kültür, bilgi ve tecrübelerini artırmak, Türk Dünyası'nın değişik ülke ve şehirlerinden katılan üniversite öğrencilerini buluşturmak amacıyla Kazakistan’ın Türkistan Yerleşkesinde dört yıldan bu yana Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu düzenleniyor.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesindeki yurtlarda konaklayan genç eğitimcilere talep ve seviyelerine göre yoğun olarak Türkçe, Rusça ve Kazakça kursları verildi. Hafta içi seminerler, konferanslar ve spor müsabakalarının yanı sıra,  değişik kültürel programlar ve müzik gösterileri sunuldu. Öğrenciler; Türkistan, Ukaşe Ata, Arslan Bab, Sayram, Otrar, Çimkent, Almatı gibi şehir ve bölgeleri, ayrıca Kırgızistan ve Özbekistan turları ile bu ülkelerdeki müzeleri, tarihi ve turistik yerleri gezerek Türk dünyası değerleri ve kültürlerini inceleme ve öğrenme imkânı buldular.

Bu yıl dördüncüsü yapılan programa; Türkiye'den 50 farklı Üniversiteden 208; Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'ın değişik üniversitelerinden 180 üniversiteli genç olmak üzere toplam 388 lisans öğrencinin iştirak ettiği Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu'nun sonunda düzenlenen törenle  katılım sertifikaları verildi.

Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, "Türk dünyası öğrencilerini Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde görmekten, misafir etmekten ve onlarla bir ay yoğun olarak bir arada bulunmaktan dolayı onur duyduklarını, başka ülke ve şehirlere yapılan öğrenci ve hoca hareketliliğinin çok önemli olduğunu, bu proje kapsamında burada oluşan sevgi, başarı, tecrübe, dayanışma ve kurulan dostlukların gelecek yıllarda artarak devam etmesini umuyorum" dedi. Konuşmasının devamında bu projede emeği geçen tüm akademik ve idari personele teşekkür etti.

Rektör Vekili Kutalmış, konuşmasının ardından yaz okulunda dereceye giren üç öğrenciye sertifikalarını vererek hediyeler takdim etti. Program Prodüksiyon Merkezinin hazırladığı konser gösterimi ile sona erdi.