Türk Eğitim-Sen Heyeti Ahmet Yesevi Üniversitesinde19 Tem 2018

 

Türk Eğitim Sendikasının “Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği”  Heyeti Ahmet Yesevi üniversitesini ziyaret etti. Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yaşar Şahindoğan ve Selahattin Dolğun başkanlığında ve 12 şube başkanından oluşan heyet Kazakistan Çimkent, Türkistan ve Almata şehirlerinde çeşitli toplantı ve görüşmeler gerçekleştirmek üzere Kazakistan’da bulunuyorlar.  Bu kapsamda Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret eden heyet, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten tarafından Rektörlük binası önünde karşılandı. 

Burada yapılan toplantıda ziyaretten memnuniyetini belirten Rektör Abrasilov Üniversite hakkında geniş bilgiler verdi. 

Rektör Abdrasilov konuşmasında, “siz değerli sendika üyelerini Türk Dünyasının manevi başkenti, Türk İslam medeniyetinin merkezi olan Türkistan’da ve Ahmet Yesevi Üniversitesinde ağırlamaktan onur duyduk. Buraya çok önemli bir zamanda geldiniz, Türkistan önce güney Kazakistan eyaletinin merkezi oldu akabinde de eyaletin adı Türkistan olarak değiştirildi. Bu Türkistan’ın eski kimliğine kavuşması için önemli bir gelişme, Türkistan, çeşitli projelerle ve siz değerli Türk kardeşlerimizin de desteğiyle Türk İslam Medeniyetinin tekrar merkezi olabilecek konuma gelecektir. Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Türkiye’deki birçok üniversite ile işbirliği içindeyiz, başta İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi olmak üzere birçok üniversite ile beraber projeler yürütüyoruz. Bu üniversitelerle çeşitli değişim programları ile öğrenci ve akademisyen değişim yapıyoruz. Üniversite olarak da büyük projelerimiz var, siz değerli Avrasya Eğitim Sendikası ile birlikte çalışmaya hazırız”diye konuştu.

Avrasya Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan ise konuşmasının başında Türkistan ve Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Türkistan Şehrini ve Hoca Ahmet Yesevi’yi Türk Dünyası için çok önemli bir değer, bir kutup yıldızı olarak gördüklerini dile getiren Şahindoğan, Türk Cumhuriyetlerinin ve halklarının ayrı ayrı başkentleri olduğunu ancak, Türkistan, Türk Dünyasının kalbi, merkezi ve manevi başkenti olduğunu dile getirdi. 

Şahindoğan konuşmasının devamında,“Türk Eğitim-Sen olarak Türk dünyasına olan ilgimiz, alakamız ve yakınlığımızın bir neticesi olarak Türk Dünyasında bilimin ve eğitimin bir birine tanıtılması için  “Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği” adında bir birlik oluşturduk. Bir çok Türk cumhuriyetinin sendikalarının da üyesi olduğu bu birlik olarak her yıl düzenli bir şekilde üye ülkelerin temsilcileriyle gerek Türkiye de ve gerekse kendi ülkelerinde bir araya geliyoruz. Ayrıca bu kapsamda birçok faaliyet yürütmekteyiz. Her yıl farklı konularda ve farklı alanda kongreler düzenliyoruz. İki yıl önce Antalya’da Hoca Ahmet Yesevi konulu sosyal bilimler kongresi düzenledik. Bu yıl sosyal bilimler ve eğitim bilimleri kongremizin ikincisini yapacağız. Ahmet Yesevi Üniversitesinin de bu kongreye katılması bizi mutlu edecektir”dedi.

Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten ise konuşmasında “Avrasya Eğitim Sendikaları Birliğinin değerli üyelerini üniversitemizde görmekten onur duyduk. Türkiye’den buraya bir rüzgar esse bizi mutlu ediyor, bu anlamda ziyaretiniz için teşekkür ederiz.  Kadim Türkistan şehri tarihi günler yaşamaktadır, sizler de buraya gelerek buna şahit oluyorsunuz. Yüzyıllar boyunca bilimin ve kültürün merkezi olan Türkistan tekrar canlanmaktadır. Ahmet Yesevi Üniversitesi de elbette bu süreçte önemli bir rol üstlenmektedir” diye konuştu.

Toplantının akabinde Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği heyeti Üniversitenin yerleşkesini gezdi. Kültür Merkezinin giriş katında bulunan Üniversite maketini incelediler ve Türk Dünyası Tarih müzesini gezdiler.