Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yunus Emre Enstitüsünün 8. Türkoloji Yaz Okulu paneline katıldı24 Tem 2018

 

 

Yunus Emre Enstitüsünün Cumhurbaşkanlığının himayelerinde bu yıl 8’incisini gerçekleştirdiği Türkoloji Yaz Okulu Öğrencileri Projesi kapsamında Konya Bilim Merkezi Buluşması, 35 farklı ülkeden 170 öğrencinin katılımı ile yapıldı.


8. Türkoloji Yaz Okulu Öğrencileri Konya Bilim Merkezi Buluşması kapsamında “Türkiye’de Bilim” konulu bir de panel düzenlendi. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Baran’ın moderatörlüğündeki panele, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Demirköz konuşmacı olarak katıldı.


Panelde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, misafir öğrencilere TÜBİTAK’ı anlattı. Mandal, “Hem bilim adamı yetiştirilmesinde hem de bilimin toplumla etkileşiminin sağlanmasında destek oluyoruz.” diye konuştu.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş de panelde Yunus Emre Enstitüsünün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra dünyanın tamamında hayata geçirdikleri Türkiye Akademik ve Bilimsel İşbirliği Projesi’ni anlattı. 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız panelde yaptığı konuşmasında  yaz okuluna gelen öğrencilere Türkiye’nin yurtdışındaki eğitim faaliyetlerinden, Ahmet Yesevi Üniversitesinin misyonundan söz etti ve Ahmet Yesevi Üniversitesinde 33 Türk ve akraba topluluğundan  gelen öğrencilere eğitim ve öğretim verildiğini belirterek, bu özelliğiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinin dünyada eşi ve benzeri bulunmadığını vurguladı.


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bilge Demirköz de bilim dünyasındaki son gelişmeler ve toplumsal etkileşimi konularındaki bilgi birikimlerini konuklarla paylaştı. 

Programa Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, üniversitelerin TÖMER bünyesinde çalışan rehber öğretmenleri, Konya Bilim Merkezi ve Yunus Emre Enstitü çalışanları ile Türkçe Yaz Okulunun öğrencileri katıldı.

 Programın sonunda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay panelistlere Usturlab şeklinde birer plaket hediye etti.