Ahmet Yesevi Üniversitesinde yeni eğitim ve öğretim dönemi açılışı coşku ile kutlandı03 Eyl 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinde öğrenciler üç aylık yaz tatilinin ardından, yeni akademik yılın açılışında Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde  bir araya geldi. 

1 Eylül 2018 Cumartesi günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Tiyatro ve Sinema Salonunda gerçekleşen törenin takdim  konuşmasını yapan   Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov,  açış konuşmalarını yapmak üzere Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a söz verdi.

Prof. Dr. Musa  Yıldız konuşmasının başında; “Ahmet Yesevi Üniversitesinin,  Hoca Ahmet Yesevi  tarafından 850 yıl önce miras bırakıldığını ve ayrıca Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile Türkiye Cumhurbaşkanı  Recep Tayip Erdoğan’ın bu mirasa sahip çıktıklarını, bu nedenle üniversite mensupları olarak da  bu büyük kutsal mirasın yükselip ve yüceltilmesi için planlı ve yoğun çalışmalar sürdürdüklerini söyledi.

Başkan Yıldız;  öğretim üyeleri, öğrenciler ve tüm üniversite personeline  hitaben yaptığı konuşmasında; yenilenen yönetim organizasyonu, yeni dinamik personel gücü ve üniversite bünyesindeki gelişmeler ile Üniversitenin evrensel akademik başarı seviyesinin üzerine çıkacağına inandığını belirtti. Bilimin teorik olarak öğrenilmesinin tek başına bilimsel yeterliliği ifade edemeyeceğini vurgulayan Başkan Yıldız, aynı zamanda uygulama ve üretim ile sonuç alınması gerektiğinin çok daha önemli olduğunu söyledi. 

Başkan Yıldız konuşmasının sonunda,  Üniversite Rektörlüğüne yeni atanan Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov’a, kısa sürede yaptığı önemli çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, yeni eğitim ve öğretim yılının tüm Ahmet Yesevi camiasına hayırlı olmasını temenni etti.

Akabinde söz alan Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise öğrencilere ve personele hitaben yaptığı konuşmasında; dünyanın hızla değiştiğini, yeniliklerin bilimsel çalışmalarla iç içe girdiğini bildirerek, öğrencilerin de bu meyanda tüm gelişme, yenilik ve girişimlerin içerisinde olmaları sonucunda başarılı olabileceklerini dile getirdi. Mütevelli Heyet Üyesi Şimşek, Kazakistan’da Türk dünyasının uluslararası tek üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesinin küresel, bilimsel gelişmeleri bilen ve ona ortak olabilen üstün insan gücünü yetiştirdiğini söyledi.

Törenin sonunda üniversite ile ilgili bir brifing sunan Rektör Abdrasilov; üniversitenin kuruluş sürecini, her iki ülkenin devlet başkanı ve üst düzey yöneticilerinin üniversiteye ziyaretlerini, 1991 yılından günümüze kadar yapılan yatırımları, üniversite bünyesindeki  fakülte ve enstitülerdeki  mevcut durumu, hastane, öğrenci yurtları ve yemekhane gibi tüm birimlerdeki alt ve üst yapı gelişimleri hakkında ayrıntılı bilgiler sundu. 

Tören, Prodüksiyon Merkezi tarafından hazırlanıp sunulan, Kazakistan folklor gösterileri ile sona erdi.