Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’dan Türkistan Eyalet Valisine Kutlama ziyareti04 Eyl 2018

 

 

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Kazakistan Cumhuriyeti Türkistan Eyalet Valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev ile bir görüşme gerçekleştirdi. 4 Eylül Salı günü yapılan ziyarete, Türkistan Eyalet Vali Yardımcısı Alipbek Öserbayev, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov da eşlik etti.

Türkistan Eyaleti Valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, ziyaretten son derece mutlu olduğunu dile getirerek Türkiye ve Kazakistan arasındaki ikili ve akademik ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir yeri olan Ahmet Yesevi Üniversitesinin, eğitim, bilim, kültür ile diğer tüm faaliyetlerinin özellikle Türkistan’ın gelişmesinde, Türkistan’ın, Eyalet merkezi olmasında ve bölge halkının yüksek öğrenim hizmetlerine ulaşmasında en önemli faktör olduğunu dile getirdi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise, konuşmalarında, Türkistan’ın eyalet oluşunu ve Tüymebaev’in bu göreve atanmasını kutlayarak, beraberindeki heyet ile birlikte hayırlı olması temennilerinde bulundular. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin 2018-2019 yılı akademik takvimine yönelik program hakkında Vali Tüymebayev’e bilgi veren Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız; Üniversite’nin faaliyetlerine destek hususunda, arz ve taleplerinin gerçekleştirilmesi çalışmalarında Valiliğin gereken katkıyı sağlayacaklarına inandığını belirtti. Yıldız ayrıca Türkistan’ın imarının ve modern alt yapı projelerinin hazırlanmasında Ahmet Yesevi camiası olarak gereken her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını da bildirdi. 

Görüşme, Türkistan’ın geleceğine yönelik projelerin tanıtımı ile sona erdi.