16. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi Kapanış Özel Oturumu ile sona erdi06 Eyl 2018

 

 

16. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi kapsamında, “Kuruluşunun 25. Yılında TÜRKSOY Özel Oturumu” Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı.

5 Eylül 2018 Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema Salonunda gerçekleşen etkinlik, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek moderatörlüğünde; Türkistan Eyalet Valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebaev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Müteveli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov’un katılımları ile  gerçekleşti.

Moderatör Şimşek konuşmasında kongre hakkında bilgi vererek konuşmalarını yapmak üzere Türkistan Valisi Canseyit Tüymebaev’i kürsüye davet etti.

Tüymebaev konuşmalarında TÜRKSOY’un Türk dünyasının UNESCO’su statüsünde görev yaptığına işaret etti. Özellikle Türk kültürü, folklorü ve sanatının Türk cumhuriyetlerinde ve Türk dünyasında tanıtılmasında başarılı olan TÜRKSOY’un, ayrıca Avrupa ve Amerika’da da tanıtıcı faaliyetler gerçekleştirdiğini söyledi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov ise kendi 10 yıllık görev süresinde gerçekleşen faaliyetler hakkında özet bilgi sundu. TÜRKSOY’un planlı ve diğer proje  faaliyetleri ile Türk kültürünün ve sanatının bütün dünyada yaygın olarak tanıtılmasına üstün katkı sağladığına açıkladı. 

Kaseinov konuşmasında “TÜRKSOY’un, Türk dünyasını temsilde büyük atılımlar yaptığına işaret ederek, özellikle Nevruz bayramının Türk dünyasında milli bir şölen olarak coşkuyla kutlanmaya başladığını, “nevruz”un bir Türk bahar bayramı olduğunu Avrupa ve Amerika’da da bilinmesini sağladığını” dile getirdi.

Başkan Yıldız, ayrıca Türkistan’ın 2017 yılı TÜRKSOY Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçilmesi kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak 40’dan fazla faaliyeti TÜRKSOY ile ortak gerçekleştirdiklerini ve Kuruluşunun 25. Yılında TÜRKSOY Özel Oturumu’na da ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını ifade etti.

Başkan Yıldız, TÜRKSOY’un Türk dünyasının birlik ve beraberliğini pekiştiren faaliyetleri ile önemli atılımlar yaptığını, Türk dünyası kültür başkentleri projesi ile Türk cumhuriyetleri ve topluluklarının çeşitli şehirlerinde Türk kültür ve medeniyetinin tüm alanlarını temsilde büyük çabayla Türk kültür bütünü ve çevresi oluşturduğunu bildirdi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa  Yıldız konuşmasının sonunda Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbaev’in, Türkistan’a çok önem verdiğini ifade ederek, “Türkistan ilk önce Güney Kazakistan Eyaleti’nin merkezi haline getirildi, sonrasında ise eyaletin ismi Türkistan olarak değiştirildi. Çin seddinden Hazar’a kadar tarihteki ulu Türkistan coğrafyasının kalbinin attığı yer olan Türkistan’da tekrar bu isimle canlandırılması Kazakistan ve Türk dünyası açısından çok anlamlı olmuştur” diye konuştu. 

Başkan yıldız konuşmasını Kazak Milli ŞairMağjan Jumabay’ın

Türkistan iki dünya eşiğidir, 

 Türkistan yiğit Türkün beşiğidir, 

 Güzel Türkistan gibi yerde doğmak, 

 Türk’e Allah’ın verdiği nasibidir.” dizeleriyle tamamladı. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ise konuşmalarında Üniversitesiyle TÜRKSOY’un işbirliği içinde çalışmasının Türkiye, Kazakistan ve diğer Türk cumhuriyetleri ve toplulukları için Türklere ait değerler ile yaşatılmasına bilimsel katkılar sunduğunu açıkladı. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türklük değerler ile evrensel bilimsel-akademik çalışmaların temsili ve ilerletilmesi için ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi özel oturumu, konuşmacılara ödül takdim edilmesiyle sona erdi. Program sonunda Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Türkistan Eyalet Valiliği arasında ikili iş birliği protokolü imzalandı.