Asya Oyunları Şampiyonları Ahmet Yesevi Üniversitesinde Coşkuyla karşılandı10 Eyl 2018

 

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 2018 Asya Oyunları Judo ve Sambo kategorisinde Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri birinci gelerek altın madalya kazandı.

Bu yıl 18’incisi düzenlenen Asya Oyunlarına Üniversitemizin Sanat Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü öğrencilerinden, 81 kilo judo kategorisinde Didar Hamza ve 52 kiloda Sambo kategorisinde Bağlan İbragimov katılarak şampiyon oldular.

Asya Oyunlarının sona ermesinin ardından, Türkistan’a dönüş yapan öğrencilerimiz Ahmet Yesevi Üniversitesi mensuplarınca konvoyla karşılandı. 

Asya Oyunları Şampiyonları, Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi Merkezi önünde Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten tarafından karşılandı. Şampiyonlara, Kazak milli giysisi Çapan giydirilerek  kazak töresinde üstün başarı gösterenlere verilen şan kapsamında ata bindirildi. Akabinde Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema Salonuna geçilerek tebrik konuşmaları yapıldı. 

Törende konuşan Bolatbek Abdrasilov, “Bugün Üniversitemiz ve Kazakistan adına tarihi bir gün, öğrencilerimiz Cakarta’da düzenlenen 18. Asya Oyunlarında katılmış oldukları spor dallarında birinci geldiler. Üniversitemizin bayrağını dalgalandıran sporcularımızı yürekten kutluyorum. Biz onları bir ümitle göndermiştik, onlar ise bizlerin ümidimizin çok üzerinde başarı ile altın madalya sahibi olarak döndüler. Gerçekten bu büyük bir başarıdır. Kendilerini tekrar kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten ise “ Bugün üniversite için çok önemli bir gün, öğrencilerimiz Asya Oyunlarında Üniversitemizi başarı ile temsil ederek büyük mücadelelerle Altın madalyayı kazandıklarını “ söyledi. Pilten konuşmasının devamında, “Üniversitelerin farklı misyonları bir arada yerine getiren kurumlar olduğuna işaret eden Pilten, “Tabi ki bunların en başında eğitim-öğretim faaliyetleri gelmektedir. Bununla beraber çok önemli olduğunu düşündüğüm diğer bir husus ise, içinde bulunduğu topluma yol gösterme, toplumla beraber hareket etme gibi bir misyona da sahiptir. Bu anlamda madalya alan öğrencilerimiz, sportif başarılarıyla toplumda örnek teşkil edecek bir durum ortaya koymuşlardır” şeklinde konuştu.

Pilten ayrıca; bu gibi sportif başarının arkasında disiplin ve çalışma olduğuna vurgu yaptı. Bu noktada tüm alanlarda Üniversite ve toplum olarak aynı şekilde disiplinli ve bilimsel yeterlilikte çalışmanın, başarının temeli olduğunu dile getirdi. Pilten, Üniversitemize üstün başarı kazandıran öğrencilerimizi tebrik ederek konuşmasını tamamladı.

Törenin sonunda Şampiyon Öğrenciler sahneye davet edilerek şampiyonluk  süreci hakkında bilgi sundular. Konuşmaları sık sık alkışlanan öğrenciler, bu başarının Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak üniversitesinin ve her iki ülkenin ortak başarısı olduğunu vurguladılar.