Ahmet Yesevi Üniversitesinde Arkeolojik bulgular tanıtıldı16 Eyl 2018

 

Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektörü Bolatbek Abdrassilov, Üniversitenin Arkeoloji Araştırma Enstitüsünde bilgilendirme toplantısına katıldı. 

Enstitünün kurumsal durumu, faaliyetleri ve araştırmaları hakkında değerlendirmelerin yapıldığı  toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Prof. Dr. Kemalbek Berkimbayev, Doç. Dr. Emirkul Abuov, Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten ile Tarih ve Arkeoloji bölümü hoca ve öğrencileri katıldı.

Arkeoloji Araştırma Enstitüsü Araştırmacısı Sağınbay Murgabayev ‘’Karadağ Arkeolojik Araştırma alanı’’ ile ilgili ayrıntılı tanıtım bilgisi sundu. Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından desteklenen ‘’Мыңтөбе  Bintepe Arkeolojik Araştırma Projesi" kapsamında ise araştırmacı Bağdevlet Sızdıkov’un sunduğu bilimsel değerlendirme raporunda isebu bölgelerdeki Mezarlarda yürütülen çalışmalar çerçevesinde ülkenin ve milletin tarihi derin köklerine ait bilimsel verilerin bilim dünyası ile paylaşıldığını, müze ortamında korunduğunu açıklandı. 

Bu doğrultuda bir değerlendirme yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ise  dünya uygarlığının gelişmesine büyük katkı sağlayan Türk medeniyetinin binlerce yıllık bir tarihi birikime sahip olduğunu belirtti.  Abdrasilov ayrıca,  Üniversitenin dünya çapında arkeolojinin başarısı için özel önerilerde bulundu. Arkeolojinin yabancı deneyiminin öğrenilmesi,  yurtdışında modern arkeolojik çalışma yöntemlerini kazanılması ve akıcı bir bilimsel literatürü ve İngilizcenin bilim dilinin konuşulmasının önemi üzerinde durdu. Arkeologların çalışmalarına çok değer verdiğini ve hizmetlerini, araştırmalarını desteklediklerini vurgulayarak kendilerine başarılar diledi.

Toplantı sonunda Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Köpcjasar Zhetibaev, arkeolojiye olan katkılarından dolayı Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov'a ve tüm akademik ekibe teşekkürlerini iletti.