Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkiyeli Akademik ve İdari Personelin İlk Toplantısı 18 Eyl 2018

 

 

2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk Türkiyeli akademik ve idari personel toplantısı Ahmet Yesevi Üniversitesi  Kültür Merkezi Salonunda yapıldı. 

14.09.2018 tarihinde Rektör Vekili görevine atanan Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın da katıldığı toplantıda personelin tanışması ve yeni akademik programa hazırlıkları değerlendirildi.

Açış konuşmasını Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldızın yaptığı toplantıda göreve yeni atanan akademik ve idari personel ile mevcut personel tanıştırıldı. Toplantıda kurumsal arz ve talepler dile getirildi. Başkan Yıldız konuşmasında, akademik ve idari personelin görev ve sorumluluklarını hatırlatarak Üniversitenin birim ve bölümleri ile ilgili faaliyetlerin organize edilmesi konusu ele alındı. Sorunlarla ilgili çözüm önerileri ve uygulama yöntemleri hakkında bilgilendirmeler yaptı. 

Başkan Yıldız konuşmasının devamında Rektör Vekilliği sona eren Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a teşekkür etti ve yeni akademik hayatında başarılar diledi. Ayrıca bu göreve yeni atanan Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın öz geçmişi hakkında bilgi verdi. Tomar’ın uzmanlık alanlarında ülke çapında üstün başarı gösteren akademik ve idari kariyere sahip biri olduğunu, dolayısıyla Ahmet Yesevi Üniversitesine çalışmalarıyla büyük katkı sağlayacağını inandığını belirtti.

Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise üniversitenin yeni dönemde bilimsel aktivitelerinin yükseltileceğine dikkat çekerek, Üniversite’nin kurumsal  gelişmesinin iki ülkenin  ortak çalışmaları ile hızlı bir  şekilde gerçekleştirileceğini söyledi. Tomar, bunun için gereken alt ve üst yapının mümkün olan en kısa zamanda planlanarak proje aşamasına getirileceğine de vurgu yaptı.

Törende söz alan Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ise görev yaptığı dört yıllık zaman dilimi içerisinde özellikle, Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız’ın üstün yöneticilik performansı sayesinde Türk-Kazak Üniversitesi’nin hızla gelişim gösterdiğini dile getirdi. Kutalmış, rektör yardımcılığı görevine getirilen Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten’in de akademik ve yöneticilik kabiliyeti yüksek bir şahsiyet olduğunu, göreve gelişinden bu zamana kadarki kısa süre içerisinde üstün başarı gösterdiklerini açıkladı.

Kutalmış, ayrıca yeni atan Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın kendisini yetiştirmiş entelektüel bilgi birikimi sahibi bir şahsiyet olduğunu ifade ederek, Ortadoğu ve Orta Asya tarih ve stratejisinde uzmanlaşmış bir akademisyen,  medya ve bilimsel bilgi ile iç içe yaşayan üstün yeteneklere sahip iyi bir yönetici olduğunu belirtti.  

Tören, yeni dönemin toplu fotoğraf çekimi ile  sona erdi.