Ahmet Yesevi Üniversitesinde Yönetim Kurulu Toplantısı19 Eyl 2018

 

19.09.2018 Çarşamba günü Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın davetli olarak katıldığı yönetim kurulu toplantısı, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın oturum başkanlığında, Kültür Merkezinde gerçekleşti. Ahmet Yesevi Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeleri ve tüm yönetim kadrosunun yer aldığı toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

Toplantıda konuşan Başkan Yıldız, “Yeni akademik yıla yeni yönetim kadrosuyla başlamanın vermiş olduğu heyecanı içerisinde 2018-2019 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyor, başarılar diliyorum”dedi.  Başkan Yıldız konuşmasında “Şuanda üniversitemizde iki yeni yönetici atanmış bulunmaktadır. Üniversitemize 3 ay önce atanan Rektör Bolatbek Abdrasilov ile  telefonla ilk görüşmemde pozitif enerji aldım ve Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde yeni bir dönemin başladığını anladım. Nitekim Rektörümüz bu kısa süre içerisinde çok önemli işler başarmış, yaz tatili dönemi olmasına rağmen başta eğitim, öğretim olmak üzere Üniversitemizdeki alt ve üst yapı sorunları tespit etmiş ve bir çoğunu çözüme kavuşturmuştur. Kendilerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.  Ayrıca Bolatbek Bey’in yanına, Türkiye’de tanınmış, alanında uzman, tecrübeli ve yönetim kabiliyeti yüksek, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın, Rektör Vekili görevine YÖK tarafından atanması iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum”diye konuştu. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emaneti olduğunu hatırlatan Başkan Yıldız “bu Üniversite sadece Kazakistan’a değil tüm Türk dünyasına hizmet eden ve insan yetiştiren bir üniversitedir. Bu fikrin babası da vizyoner lider Nursultan Nazarbaev’dir.  Üniversitenin adı Ahmet Yesevi olması Hoca Ahmet Yesevi Hz. gibi bir şahsiyetin adını taşıması bizim için ayrı bir gurur verici ama aynı zamanda bize önemli yükümlülükler yüklemektedir. Bu görev ve sorumluluğun bilincinde çok çalışıp Ahmet Yesevi Üniversitesinin adını en yüksek sıralara taşımalıyız”dedi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasının son bölümünde Türk-Kazak kardeşliğine vurgu yaptı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi ailesi olarak birlik beraberlik içerisinde çalışılması gerektiğini söyledi.

Toplantı, gündem maddelerinin değerlendirilmesi ile sona erdi.