Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Arkeolojik Kazıları İnceledi27 Eyl 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsünün yürütmüş olduğu Kazakistan’ın Sığnak şehrindeki  arkeolojik kazıları inceledi.

Kıpçak Hanlığı'nın merkezi olan, Ak-Orda, Abulkhair Hanlığı ve daha sonra Kazak Hanlığı'na evsahipliği etmiş bu şehrin kültürel ve tarihi eserleri, Ahmet Yesevi Üniversitesi Arkeolojik Araştırmaları Enstitüsü tarafından gün yüzüne çıkarılıyor.

Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Rektör Abdrasilov, Enstitü Müdürü Prof. Dr. Köpjasar Jetibaev’den bilgi aldı.  Jetibaev, 2018 yılındaki kazı projeleri kapsamında yapılan arkeolojik saha çalışması hakkında bilgi verdi. Tarihe ışık tutacak 8 bin yıla dayanan birçok arkeolojik eserin kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkarıldığı belirtti. Eserlerin Ahmet Yesevi Üniversitesi Arkeoloji Müzesinde korunarak sergilenmekte olduğunu söyledi. Çalışmaların bilimsel yöntemlerle sürekli  geliştirildiğini ifade eden Jetibaev, buluntular ile ilgili haber, makale ve rapor hazırlandığını bildirdi. Yakın gelecekte buluntuların görsel-işitsel envanterinin de hazırlanacağını vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov buradaki önemli çalışmalardan dolayı enstitü çalışanlarına teşekkür ederek başarılar diledi.