Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Telekonferanslarının İlki Doç. Dr. Uğur Gürsu ile Gerçekleştirildi 28 Eyl 2018

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Gürsu, Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Telekonferansları programının konuğu oldu. Telekonferans 27 Eylül 2018 Perşembe günü saat 17:00’de gerçekleşen etkinlik yaklaşık bir saat sürdü.

Telekonferansın moderatörlüğünü, Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu yaptı. Doç. Dr. Uğur Gürsu “Mehmed Sabrî ve Tuhfe-İ Sabrî An Lisân-I Bulgarî Adlı Manzum Bulgarca-Türkçe Sözlüğü” konulu telekonferansta sözlükle ilgili ayrıntılı bilgi verdi.  

Doç. Dr. Uğur Gürsu konuşmasında özetle “Tuhfe olarak adlandırılan iki ve üç dilli manzum lügatler Anadolu sahasında 14. yüzyıldan itibaren görülmektedir. 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanan bu geleneğin son temsilcilerinden olan Tuhfe-i Sabrî an Lisân-ı Bulgarî bilinen tek manzum Bulgarca-Türkçe sözlük olma özelliğini taşımaktadır. Sözlükte 2000 civarında Türkçe kelimenin Bulgarca karşılıkları verildiğini, söyledi. Ayrıca bu çalışmanın amacının eseri Türk ve Bulgar dilleri üzerinde çalışan akademisyenlere tanıtmak ve gelecekteki çalışmalar için temel teşkil etmektir”dedi. 

Enstitü Müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu proje hakkında bilgi vererek, Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü’nü, modernleştirmek istediklerini, bunun içinde birçok yeni modern projeyi hayata geçireceklerini, Türkoloji telekonferanslarının bunun başlangıcı olduğunu dile getirdi. Bakü, Moskova, Kazan, Berlin, Tokyo, İndiana, Ufa, İstanbul, İzmir, Astana, Almata, Taşkent gibi önemli kültür şehirlerindeki birçok Türkoloji merkeziyle telekonferans gerçekleştireceklerini, dünyanın dört bir yanında sürdürülen Türkoloji çalışmalarından haberdar olmak istediklerini, söyledi.