Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Devlet Araştırmaları Merkezi arasında ikili işbirliği28 Eyl 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi  ile  Uygulamalı Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Devlet Araştırmaları Merkezi (Rusya Federasyonu, Obolensk) arasında ikili işbirliği toplantısı Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 

27 Eylül 2018  Perşembe günü Üniversitemize bir dizi ziyaret ve konferanslarda bulunmak üzere  Ahmet Yesevi Üniversitesine gelen Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Devlet Araştırmaları Merkezi heyeti, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov  ile bir araya gelerek ikili işbirliği görüşmeleri yaptı. 

Rektörlük makamında gerçekleşen toplantıda Bilimsel Merkez Müdür Yardımcısı Anatoly Prokopievich Shepelin gezinin amacına yönelik bir sunum yaptı.  Rektör Abdrasilov,  katılımları ile yapılan sunumda biyoloji ve epidemoloji anabilim dalı konusunda Rus bilim adamları ile işbirliği yapma niyetini ifade etti.  Özellikle mikrobiyoloji ve biyoteknoloji alanında ortak akademik planların güçlendirilmesi üzerinde duran Rektör Abdrasilov iki kurumun ortak faaliyetlerinin belirlenen alanlarda sürdürüleceğini vurguladı.

Shepelin ise  temel ve uygulamalı araştırmalar hakkındaki son yenilikler ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.  Biyoteknolojik ürünlerin üretimini amaçlayan epidemiyoloji, bakteriyoloji ve biyoteknoloji üzerine çalışmalardan ve gelişmelerden bahsederek ikili işbirliğinin artırması dileğinde bulundu.

Konuklar ayrıca, Eğitim Merkezi ve Eğitim Binaları Klinik Teşhis Merkezinin ziyaret ederek klinik ile ilgili  izlenimlerini paylaştılar.

Toplantı sonunda,  Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Rusya Federasyonu Uygulamalı Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Devlet Bilimsel Merkezi arasında ‘Akademik Hareket Anlaşması’ Mutabakat Zaptı imzalandı.