Türkistan’da "Eski Türkistan - Yeni Fırsatlar" formu03 Ekim 2018

 

Kazakistan’ın kadim şehri ve yeni Eyalet merkezi Türkistan’da "Eski Türkistan - Yeni Fırsatlar” konulu Uluslararası Yatırım ve Turizm Formu  düzenlendi.

Yaklaşık üç ay önce Kazakistan Devlet Başkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in kararıyla tarihi Türkistan Şehri, Güney Kazakistan Eyaletinin  merkezi oldu. Eyaletin adı Türkistan olarak değiştirilerek Güney Kazakistan bölgesi başkenti statüsü verildi.  

Eyalet başkenti olmasının ardından bölgenin kalkınması ve yeniden yapılandırma çalışmalarıyla son zamanlarda inşaat firmaları ve şirketlerinin dikkatini çeken Türkistan, iş adamlarının uğrak yerlerinden biri oldu. Köklü geçmişe sahip Türk medeniyetine beşiklik etmiş kadim Türkistan, bu vesile ile tarihteki özüne dönüyor. İpek Yolunun en büyük duraklarından olan Türkistan, yapılan bu düzenlemelerin ardından tarihte olduğu gibi bir ticaret merkezi haline geliyor. 

Türkistan Eyalet Valiliğinin organizasyonu ile  gerçekleşen  Uluslararası Yatırım ve Turizm forumuna, başta Türkiye, Rusya, Güney Kore, Çin, Singapur ve Malezya olmak üzere, 22 ülkeden 250 delege katıldı.

Esimhan Meydanı'nda gerçekleşen forma, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov da katıldı. Programın açış konuşmasını yapan Türkistan Eyalet Valisi Canseyit Tüymebayev, Türkistan Kentinin Türk dünyası için kutsal bir yer olduğunu söyledi.

Türk ve İslam dünyasının manevi büyüklerinden Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesinin burada bulunması nedeniyle  dünyanın dört bir yanından turistlerin bölgeye yoğun ilgi gösterdiğini, özellikle Yesevi Medrese ve Türbesi'nin dini bir merkez olarak kabul edildiğini vurguladı.

Forum, yabancı yatırımcılarla yapılan anlaşmalarla ve  sunulan özel projelerle sona erdi.