Ahmet Yesevi Üniversitesinde Senato Toplantısı Yapıldı03 Ekim 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi 2017-2018 akademik yılının 3. Senato Toplantısı Türkistan Yerleşkesinde yapıldı. 

1 Ekim Pazartesi günü Kültür Merkezinde düzenlenen toplantı, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ile Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın oturum başkanlığında,  senato üyelerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Toplantının açılışında,  2018-2019 öğretim yılı içerisinde çeşitli bilim dallarında başarı elde etmiş ve dereceye girmiş akademisyenler ödüllendirildi.

Toplantıda Rektör Abdrasilov,   senato gündem maddeleri hakkında ön bilgilendirme sunumu yaparak oturumu başlattı. İki ana gündem maddesi ve diğer konuların görüşüldüğü toplantı yaklaşık üç saat sürdü. 

Senatonun birinci ana gündem maddesi “2018-2019 eğitim öğretim yılı lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci kabul komisyonu raporu” hakkında Akademik İşler Daire Başkanı Dr. Edil Tölegenov sunum yaptı. Senato toplantısının ikinci ana gündem maddesi “2019- 2023 Kalkınma Planı” hakkında ise Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Şolpan Esimova bilgi sundu. 

Toplantıda konuşan Rektör Abdrasilov, kasım ayı içerisinde Devlet Başkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’e bir ziyaret gerçekleştireceğini ve bu ziyarette, yapılan faaliyetler ve Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin genel durumunun görüşüleceğini belirtti. Rektör Abdrasilov konuşmasının devamında, “hepinize başarılı bir yıl diliyorum. Üç aylık yoğun bir çalışma ile tüm yetersizlikleri tespit ettik. Gerek alt yapı ve gerekse teknik donanım bakımından imkânları sağlamaya çalıştık. Elimizdeki bu imkânlarla, işbirliği içerisinde Ahmet Yesevi Üniversitesinin sıralamasını  Kazakistan’da ve Türk dünyasındaki hak ettiği yere getirmeliyiz” dedi

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise konuşmasında ‘Bologna Süreci’nden bahsederek akademik alanlarda standart uygulamaların geliştirilmesini ve olası risklerin ortadan kaldırılarak minimum seviyede tutulmasını ve dünya standartları ile tam uyumlu bir yükseköğrenim seviyesineulaşılması gerektiğini açıkladı. 

Üniversite müfredatı kapsamında yüksek öğrenim başarısının artırılması için öğretim üyeleri ve öğrencilere yönelik kurslar düzenlenmesinin yararlı olacağını vurgulayan Rektör Vekili Tomar, Ahmet Yesevi Üniversitesinden mezun olan her öğrencinin, Türkçe ve ile birlikte İngilizce ve Rusça gibi dilleri mesleki seviyede öğrenmelerinin önemi üzerinde durdu.  

Ayrıca Üniversitenin alt ve üst yapısının standart kalitede geliştirilmesi için öncelikli ihtiyaçların belirlenerek planlı yatırımlarla mevcut boş arazinin değerlendirilmesi ile temel yetersizliklerin giderilebileceğini söyledi. Üniversitemiz yayınlarından Bilig dergisinin indekslerde taranan dergiler arasında ilk sıralarda yer aldığını belirten Rektör Vekili Tomar, üniversite öğretim üyelerinin makalelerini bu dergide değerlendirmelerinin daha yararlı olacağını açıkladı. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, son olarak 2018-2019 akademik yılının hayırlı geçmesini temenni ederek Üniversite çalışanlarına başarılar diledi.  

Senato toplantısında; Avrasya Araştırma Enstitüsünün Türkistan Şubesi’nin açılması gibi önemli  konular görüşülerek karara bağlandı.