Avrasya Araştırma Enstitüsü uzman araştırmacısı Lidiya Parkhomchik ''Aktau'da 5. Hazar Zirvesi: Sonuçlar ve Beklentiler'' konulu seminer verdi05 Ekim 2018

 

 

               Avrasya Araştırma Enstitüsü uzman araştırmacısı Lidiya Parkhomchik, seminerinde, Aktau şehrinde düzenlenen 5. Hazar Zirvesi’nde ülkeler arasındaki işbirliği ve ilişkileri belirleyen birçok sorunun çözüldüğünü belirtti. Parkhomchik, son zirvenin iyi bir senaryo altında gerçekleştirildiğini ve tarafların, uzun zamandır beklenen Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsü hakkında sözleşme de dâhil olmak üzere çok sayıda çok taraflı anlaşmaları imzaladıklarını aktardı. Parkhomchik'in bahsettiği üzere, bölgede yasal rejimle ilgili anlaşmalar için yeni yasal çerçeve 16 belgeyi içermektedir. Parkhomchik ayrıca, tarafların Türkmenistan’daki bir sonraki zirvede imzalanacak olan anlaşmaların listesini belirlediğini de dile getirdi. 

               Seminerin devamında Parkomchik, 5. Hazar Zirvesi sonuçlarına göre çözülen pek çok sorunun 20 yıl boyunca tartışıldığını ifade etti. Nisan 2002'de Aşkabat’ta düzenlenen ilk Hazar zirvesinde beş ülkenin başkanlarının en üst düzeydeki toplantılarının temelinin atıldığını ve Ekim 2007’de Tahran’da yapılan 2. Hazar Denizi’nin sonuçlarına göre Hazar Denizi’nin yasal statüsünün ana konuları üzerinde bir anlaşma imzalandığını açıklayan Parkhomchik, Kasım 2010’da Bakü’de düzenlenen 3. Hazar Zirvesi’nde ülke başkanlarının güvenlik işbirliği konusunda anlaşma imzaladıklarını dile getirdi.

Sunucuya göre zirvede alınan kararlar, ülkelerin Hazar Denizi’nde turizm alanında da işbirliği yapmalarına imkan tanımaktadır. Böylece, Rusya yakın bir gelecekte Azerbaycan ile birlikte gemi seferleri başlatmayı planlamakta ve Kazakistan tarafı da bununla ilgilenmektedir. Öte yandan, bu konu, sürece dâhil olan tüm ülkelerin daha fazla çalışmalarını gerektirmektedir. Parkhomchik, turizm ile ilgili en önemli dezavantajlardan birinin, Hazar ülkelerinde turizm altyapısının çok zayıf bir şekilde gelişmesi olduğunu dile getirdi.

Seminerin sonunda katılımcılar çeşitli sorular sorarak, görüş alışverişinde bulundu.