Ahmet Yesevi Üniversitesinde Öğretmenler günü coşkusu05 Ekim 2018

 

Kazakistan’da her yıl 5 Ekim Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.  Bu vesile ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü tarafından Kültür Merkezi’nde kutlama programı düzenlendi.   Öğretmenler Günü Üniversite mensuplarının katılımlarıyla coşku içerisinde gerçekleşti. 

Programdan önce Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Üniversitemizde uzun yıllar görev yapmış emekli akademisyenler ile bir araya gelerek hediye takdim ettiler. Sonrasında Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema salonunda gerçekleşen etkinlik, akademisyen, personel ve  öğrenciler tarafından  ilgi ile karşılandı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Öğretmenler gününün anlam ve önemine dikkat çekerek, öğretmenlerin bu kutsal mesleği icra ederken başarılı, ahlaklı bir nesil yetiştirebilme temennisinde bulundu. Konuşmasında Ahmet Yesevi Üniversitesinin başarısında öğretmenlerin büyük katkısı olduğuna vurgu yapan Rektör Abdrasilov, burada öğrenim gören öğrencilerin gelecekte çok iyi yerlere görev alabileceklerini söyledi. Rektör Abdrasilov, konuşmasını Öğretmenler gününü kutlayarak tamamladı. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise konuşmasında; Öğretmenlerin toplum için önemine dikkat çekerek “Müreffeh ve bilgili bir toplumun oluşabilmesi için iyi bir eğitim verilmesi gerektiğini dolayısıyla öğretmenlik görevinin kutsal olduğunu söyledi. 

Rektör Vekili Tomar, Anadolu’nun Müslümanlaşmasında Hoca Ahmet Yesevini büyük rolü olduğunu ve Anadolu’da eğitimin ve bilimin bu minvalde geliştiğini dile getirerek, buraya Hoca Ahmet Yesevi’ye hizmet etmek için geldiklerini, onun öğrencilerinden aldıkları eğitimle genç nesilleri yetiştireceklerini söyledi. Rektör Vekili Tomar, kutlama dilekleriyle sözlerini tamamladı. 

Konuşmaların ardından üniversitemizde kendi alanında başarılı olmuş akademisyenlere teşekkür belgesi ve madalya takdim edildi. Program Kültür ve Sosyal işleri tarafından düzenlenen konser gösterisiyle  sona erdi.