Ahmet Yesevi Üniversitesinde 2018- 2019 Eğitim Öğretim Yılı Açılışı coşku ile kutlandı09 Ekim 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında birinci sınıfa başlayan yeni öğrenciler için  kutlama programı düzenlendi.  

Türkistan Yerleşkesi 3. Kampüs önünde gerçekleşen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın yanı sıra rektör yardımcıları, fakülte dekanları ile çok sayıda akademisyen ve  öğrenci katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Rektör Abdrasilov, günün anlam ve önemine binaen açıklamalarda bulunarak “başarı ve hoş geldin dileklerinde bulundu. 

Rektör Abdrasilov, Kazakistan Devlet Başkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in yakın zamanda yapmış olduğu Ulusa Sesleniş konuşmasında, 2019 yılını ‘Gençlik Yılı’ olarak ilan ettiğini belirterek, çalışmalarının merkezinde öğrenciler olduğunu söyledi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Kazak dostluğunun bir nişanesi olduğuna işaret eden Rektör Abdrasilov, her iki ülkenin destekleri ile Kazakistan’da ve Türk dünyasında öncü üniversite olma hedefleri doğrultusunda  büyük değişimler yaşandığına vurgu yaptı. Rektör Abdrasilov konuşmasında “Üniversite’nin Fiziki, teknik, donanım ve alt yapı sorunlarını tespit ederek hepsini modern çağa uygun yeni teknolojilerle değiştiriyoruz. Bunların dışında sınav sistemi başta olmak üzere öğretim yöntem  ve tekniklerini modern eğitim sistemine uygun bir şekilde değiştireceğiz. Ümit ediyoruz ki buradan mezun olan öğrenciler Kazakistan’a ve Türk dünyasına büyük hizmetler sunacaktır” dedi. 

Rektör Vekili Tomar ise Türkiye, Kazakistan ve Türk dünyasından gelen çok değerli öğrencilere 2018-2019 eğitim öğretim yılı hayırlı olsun sözleriyle başlayarak, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin misyonunu devam ettiren bir üniversite olduğunu söyledi. Öğrencilere, böyle  manevi kimliğe sahip bir üniversitede öğrenim gördükleri için çok şanslı olduklarını dile getiren Rektör Vekili Tomar, kendisinin de bu üniversitede yönetici olmasından onur duyduğunu ve Hoca Ahmet Yesevi’nin adına yakışır bir şekilde kaliteli modern çağın gereksinimlerine uygun bir yükseköğretim sunacaklarını belirtti.

Rektör Vekili Tomar konuşmasında özetle “Değerli öğrencilerimiz sizler üniversite hayatınızın başındasınız, sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Üniversite yılları hayatın en güzel yılları ve insanın vaktinin bol olduğu yıllardır. Üniversite bitince bu vakti bir daha bulamayacaksınız. Bu yüzden zamanınızı iyi değerlendirin. Derslerinize iyi çalışın, dil öğrenin, bilgisayar teknolojilerini öğrenin, kitap okuyun ve bunun dışında mutlaka çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlere de katılın. Sizi temin ederim ki ileriki yıllarda bunun faydasını çok göreceksiniz.”

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar konuşmasının son bölümünde öğrencilere iyi bir öğrenim dönemi geçirmelerini temenni ederek, başarı dileklerinde bulundu.  

Törenin sonunda yüksek puanla Üniversiteye kayıt yaptıran Erkinov Nurkanat ve Arujan Batırbek  sahneye davet edilerek, katılımcı öğrenciler ile birlikte öğrenci andını söylediler. Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Erkinov Nurkanat ve Arujan Batırbek’e  eğitim öğretimin açılışını simgeleyen  anahtar ve not defteri takdim ettiler. 

Tören, konser, halk oyunları ve havai fişek gösterileriyle coşkuyla sona erdi.