Uluslararası Avrasya Göç Sempozyumu Türkistan’da başladı11 Ekim 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi  tarafından organize edilen,  Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, TİKA ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin desteklediği “Uluslararası Avrasya Göç Sempozyumu” 10  Ekim 2018 Çarşamba günü açılış töreni ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde başladı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğin açılış törenine, Türkistan Eyalet Valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, YÖK Üyesi Mustafa Çiçekler,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü İhsan Karaman, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Törende konuşan Türkistan Eyalet Valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, Kazakistan’ın Yeni Eyalet’i Türkistan’da böyle bir organizasyonun gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün burada Türk Dünyasının manevi başkenti olan kadim Türkistan’da böyle bir uluslararası  sempozyum düzenlenmesinden onur duyuyoruz. Bildiğiniz üzere Türkistan, Devlet Başkanı Sayın Nursultan Nazarbaev’in Haziran ayında kabul ettiği tarihi karar ile Güney Kazakistan Eyaleti’nin  merkezi oldu. Nitekim bu karar, Türkistan’ın gelişmesine katkı sağlayacak ve kadim Türkistan tarihteki gibi yeniden canlanacaktır”dedi.

Eyalet Valisi Tüymebayev konuşmasının son bölümünde, sempozyum düzenleme kuruluna teşekkür ederek, sempozyumun iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını belirtti. 

Mütevelli  Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise açış konuşmasında Hoca Ahmet Yesevi’nin Şehri Türkistan’a ve onun adını taşıyan Türkiye ve Kazakistan dostluğunun sembolü Ahmet Yesevi Üniversite’ne hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında; İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile birlikte çok önemli bir faaliyet icra ettiklerini belirtti. Sempozyumun başlığı olan ‘göç’ olgusunun dünyada önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, BM verilerine göre 260 milyon insan göçmen durumunda ve bunun %10’nun mülteci statüsünde olduğunu ve Türkiye’de yaklaşık 4 milyon göçmen bulunduğunu belirtti. 

Göç olgusunun enine boyuna tartışılması amacıyla İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile birlikte böyle bir çalışma başlattıklarını dile getiren Başkan Yıldız, “burada değerli bilim insanlarının ortaya atacağı fikir ve çözüm önerileri,  bu sorunun giderilmesine yönelik  önemli katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız konuşmasının son bölümünde sempozyumda emeği geçen İstanbul Medeniyet ve Ahmet Yesevi Üniversitesi mensuplarına,  Sempozyum Düzenleme Kurulu’na, dünyanın çeşitli ülkelerinden katılım sağlayan ve bildiri sunan kıymetli bilim insanlarına, oturumları takip eden misafir öğretim üyelerine, ilgililere ve öğrencilere, maddi katkı sağlayan destekleyici kurum ve kuruluşlara şükranlarını iletti.

 Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman ise açış konuşmasında sempozyumun amacından bahsederek, tarihten günümüze ‘göç’ olgusunu bütün özellikleri ile inceleyeceklerini belirtti. Bir kelime ile ‘göç’ diye ifade edilen bu kavramın altında bir dünya yattığına işaret eden Rektör Karaman, göç olgusunu değerlendirirken sadece bilimsel bir kavram olarak değil bütün insanlığın ve devletlerin ortak sorunu olduğunu bildirerek ‘ dünya beşten büyüktür’ sözleri ile bu evrensel sorunu ifade etti.  

Öz vatandan ayrı kalmanın acısını, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Canı cananı bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda”dizeleri ile  vurgulayan Rektör Karaman, göç kavramının, dünyada ciddi bir şekilde her geçen gün daha da artarak büyük bir küresel  problem haline geldiğini belirtti.

Rektör Karaman,  Ata topraklarda, Türkistan’da ve Hoca Ahmet Yesevi’nin diyarında göç konusunun ele alınmasından mutluluk duyduğunu belirterek,  sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere ve maddi destek sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ise sempozyumun temasının çağımızdaki insanların büyük bir kısmının maruz kaldığı göç olgusunun ele alınmasının son derece yerinde olduğunu belirterek, “Bugün burada çağımızın en önemli sorunlardan biri ele alınıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen bilim adamları bu sorunun çözümü için görüş ve önerilerini bildirecekler. Şimdiden tüm katılımcılara başarılar diliyorum” diye konuştu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise konuşmasında göç konusunun kendi uzmanlık alanı olduğunu belirterek, “ tarihe bakılırsa bu göç kavramının yıkıcı bir olgu değil, yapıcı, ihya edici bir yönü vardır. Özellikle  Hoca Ahmet Yesevi’nin talebeleri dünyanın çeşitli bölgelerine göç ederek medeniyetlerin inşasına katkı sağlamışlardır. Ne yazık ki, günümüzde yaşanan savaşlar ve küresel sorunlar  hayatı tehdit eden bir unsur oluşturmuş, insanların yerinden yurdundan göç etmesine sebebiyet vermiştir” dedi.  Rektör Vekili Tomar ‘Uluslararası Göç Sempozyumu’nun hayırlara vesile olmasını temenni ederek, katılımcılara başarılar diledi. 

Protokol konuşmalarının akabinde Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Cihan, Prof. Dr. Fahri Ovalı ile  Prof. Dr. Mustafa Çiçekler ve Prof. Dr. Hamza Ateş’e  geleneksel Kazak giysisi ‘Çapan’ giydirdiler.Uluslararası Avrasya Göç Sempozyumu açılış töreni, folklor gösterisi ile sona erdi.