Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Türkistan’da18 Ekim 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız 9-11Ekim 2018tarihleri arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Medeniyet Üniversitesinin ortaklaşa düzenledikleri Uluslararası Avrasya Göç Sempozyumu etkinliği kapsamında Türkistan’a geldi.

Söz konusu sempozyumun açılışında katılımcılara hitap eden Başkan Yıldız, buradaki programın ardından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan  Karaman ve beraberindeki heyetle birlikte Üniversitemizin Tıp Fakültesi Hastanesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Merkez Kütüphane ile Kentav Enstitüsü bünyesindeki Hazırlık ve Mühendislik Fakültelerine bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.

Tıp Fakültesi Hastanesindeki tomografi, emar, diyaliz ve hasta bakım üniteleri ve hastanenin genel durumu ile ilgiliMedeniyet Üniversitesi heyetine  bilgiler veren Başkan Yıldız, Güney Kazakistan bölgesinin en iyi hastanesi olduğunu, Türkistan halkına hizmet Üniversite Hastanesi teşhis ve tedavi uygulamalarında her geçen yıl daha yüksek başarı sağlandığını belirtti.

Başkan Yıldız aynı gün Kentav Hazırlık Fakültesine yaptığı ziyarette ise Fakültede uygulanmakta olan müfredat ve Türkçe öğretimi konusunda Medeniyet Üniversitesi heyetini bilgilendirdi. Ahmet Yesevi Üniversitesinin çok dilli ve çok kültürlü üniversite faaliyetinin temelinde dil öğretimi olduğunu, Kazakça ve Türkçe yanında, Rusça ve İngilizce dil eğitimi ile gençleri yüksek öğrenime hazırladıklarını bildirdi.

Bakan Yıldız ziyaretlerinin sonunda, Ahmet Yesevi Üniversitesi Merkez Kampüsü içerisinde yer alan kütüphanedeki ‘Ahmet Yesevi Araştırma ve İnceleme Kitaplığı’ ve ‘’Manevi Uyanış Program Kitaplığı’’  hakkında beraberindeki heyete bilgi verdi. Yıldız; Ahmet Yesevi’nin eserlerinin  basılı ve elektronik yayınlarının bir arada arşivlendiği ve onun hakkında yazılan eserlerin bibliyografyasını da içeren bir kitaplık oluşturduklarını söyledi. Ayrıca buradaki Türkçe ve Kazakça eserler ile diğer materyaller, dergilerin özel sayıları, foto-albüm ve çeşitli prestij yayınların araştırmacılara buradan hizmete sunulmakta olduğunu vurguladı. Kütüphanenin Türkçe elektronik veri tabanının Türkiye’deki ilgili kişi ve kuruluşlarca yapılan bağışlar ile hızla geliştirildiğini, bu alandaki çalışmaları Türk dünyasındaki yazar ve kuruluşlara yaygınlaştırdıklarını bildirdi.

Türkistan programını tamamlayan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız Türkiye’ye dönüş yaptı.