Ahmet Yesevi Üniversitesinden Avrasya İncelemeler Merkezine ziyaret 19 Ekim 2018

 

Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Enstitü Müdür Yardımcısı Cengizhan Canaltay ve Araştırma Görevlisi Ömirbek Qanai Ankara’daki Avrasya İncelemeler Merkezini (AVİM) ziyaret etti. 

AVİM faaliyetleri ile tanışma ve Avrasya Araştırma Enstitüsünün faaliyetlerini de tanıtma olanağının bulunduğu ziyarette, iki kurum arasında yapılabilecek işbirliği olanakları görüşüldü. 

Ziyaret sırasında Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Dili Konuşan Devlet ve Toplulukların ortak hedefleri ve bölgesel barışın korunması ve işbirliğinin geliştirilmesine dönük stratejiler geliştirmek ve dünyadaki benzer çalışmalar yapan araştırma kurumlarıyla ortak projeler ve faaliyetler gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Konuşmasının devamında Avrasya bölgesi, özellikle Türk Dünyası ve Orta Asya üzerinde ekonomi, finans, enerji, uluslararası ilişkiler, güvenlik, ulaşım, eğitim, kültür, sosyoloji, siyaset, tarih ve çevre gibi birçok önemli konular üzerinde araştırma yapan Avrasya Araştırma Enstitüsü için, yine Avrasya bölgesine yönelik araştırma yapan AVİM gibi araştırma merkezi ile işbirliği yapmak çok verimli olacağını dile getirdi. 

Ayrıca, ziyaret sırasında Avrasya Araştırma Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer Avrasya Araştırma Enstitüsünün amaçları ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verdi. Avrasya Araştırma Enstitüsü misyonunun genelde Avrasya Bölgesine, özelde bu bölgede yoğun olarak yaşayan Türk Dili konuşan Devlet ve Topluluklara ilişkin bilimsel araştırmalar yapma ve stratejik öneriler geliştirmek olduğunu dile getiren Sümer, Enstitünün bugüne kadar yayınlanmış olduğu bazı önemli yayınlarını AVİM’e hediye etti.  AVİM Başkanı, Eski Büyükelçi Alev Kılıç da 2009 yılında kurulmuş olan merkezin, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren, Ankara merkezli, bağımsız ve kar amacı aramayan bir düşünce kuruluşu olduğunu belirtti. AVİM çalışmalarını yüksek lisans ve doktorasına devam eden, doktorasını tamamlamış araştırmacı, analist ve idari personel ile yürütmekte olduklarını söyleyen Kılıç, AVİM’in Avrasya bölgesi üzerinde çalışan uzman ve akademisyenler arasında entelektüel iletişim ve işbirliği ağı inşa etmeyi amaçladığını vurguladı. Bu çerçevede AVİM için Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan bir araştırma kurumu Avrasya Araştırma Enstitüsü ile işbirliği yapmak ve çalışmaları daha üst seviyeye taşımak çok önemli olduğunun da altını çizdi. 

Ziyaret sonrasında Prof. Dr. Musa Yıldız, AVİM Başkanı, Alev Kılıç’a Ahmet Yesevi Üniversitesi yayınlarından hediye etti.