Avrasya Araştırma Enstitüsünden Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmalar Merkezine ziyaret19 Ekim 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Almatı’da faaliyet gösteren Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Enstitü Müdür Yardımcısı Cengizhan Canaltay ve Araştırma Görevlisi Ömirbek Qanai Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmalar Merkezi (ANKASAM) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol’u ziyaret etti.

Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın başkanlığında gerçekleştirilen Avrasya Araştırma Enstitüsü heyetinin ANKASAM ziyareti enstitü faaliyetlerini tanıtma ve kurumlar arası işbirliği olanakları görüşme fırsatını sağladı. Görüşme sırasında Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Avrasya Araştırma Enstitüsünün kuruluşundan itibaren özelde Orta Asya ve genelde Avrasya bölgesi üzerine ekonomi, enerji, finans, siyaset ve kültürel konular başta olmak üzere birçok alanda çeşitli konularda akademik çalışmalar ve etkinlikler düzenlemekte olduğunu dile getirdi. Bilgiyi stratejiye dönüştürme hedefi ile çalışan Enstitünün bölge hakkındaki akademik çalışmalarının özellikle İngilizce ve Türkçe literatüre katkısı gün geçtikçe artmakta olduğunu dile getiren Doç. Dr. Vakur Sümer, ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol’a Enstitünün yayınlarını hediye etti. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da, gerçekleştirdikleri faaliyetlerle kısa sürede adından söz ettiren Avrasya Araştırma Enstitüsünün başarısının uluslararası alana giderek daha fazla yayılmakta olduğunu vurguladı. 

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, ANKASAM’ın Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmalar Merkezi olarak 2016 yılında kuruluş çalışmaları başlatılan bir düşünce merkezi olduğunu söyledi. Farklı disiplinlerden ve ülkelerden gelen akademisyen, uzman ve aydınlardan oluşan, Türkiye ve yakın çevresi ağırlıklı bir sivil toplum kuruluşu olmakla birlikte, bünyesinde İngilizce, Rusça, Arapça, Farsça, Fransızca, Yunanca, Arnavutça vb. dillere sahip, stratejik araştırmalar mevzuunda deneyimli akademisyen ve uzmanlar yer almakta olduğunu dile getirdi. Merkezin temel hedefi yeniden inşa sürecinde olan uluslararası sistemde yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek Türkiye’nin burada güçlü bir şekilde yer almasını temin etmeye yönelik, başta sahaya dayalı proje ve yayınlar olmak üzere akademik çalışmalar gerçekleştirmek ve onları desteklemek olduğunu açıklayan Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Avrasya Araştırma Enstitüsü ile işbirliği konusunda Avrasya’ya yönelik ortak projeler yürütme olanağına çok önem verdiğini söyledi. 

Görüşme neticesinde Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer ve ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol iki araştırma kurumu olarak ne tür proje ve etkinliklerde, hangi konular üzerinde ortak projeler üzerinde çalışabileceği, uzman değişim programları ve karşılıklı deneyim alışverişi konuları üzerinde ortak İşbirliği protokolü imzaladılar. 

Ziyaret sonrasında Prof. Dr. Musa Yıldız, AVİM Başkanı, Alev Kılıç’a Ahmet Yesevi Üniversitesi yayınlarından hediye etti. Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol da ziyaretleri için heyete teşekkür etti ve ANKASAM yayınlarından hediye etti.