Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye’deki üniversitelerle ikili işbirliği anlaşmaları imzaladı19 Ekim 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar karşılıklı işbirliği imkânlarını görüşmek üzere İstanbul’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar karşılıklı işbirliği imkânlarını görüşmek üzere 17.10.2018 tarihinde Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ı ziyaret etti. Yapılan görüşmede Rektör Vekilimizin de mensubu olduğu Marmara Üniversitesi ile Ahmet Yesevi Üniversitesi arasındaki mevcut anlaşmaların yenilenmesi ve geliştirilmesi, iki üniversite arasında her alanda işbirliği yapılması hususunda görüş birliğine varıldı.

 Prof. Dr. Cengiz Tomar, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Rektörlük görevine yeni atanan Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu’nu üniversitemiz adına tebrik etmek üzere yapılan ziyarette iki üniversite arasındaki mevcut anlaşmaların yenilenmesi, geliştirilmesi ve her alanda işbirliği yapılması hususunda görüş birliğine varıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile İbn Haldun Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği anlaşması ise iki üniversite arasında karşılıklı olarak öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, eğitim işbirliği, ortak projeler geliştirilmesi ve bilimsel toplantılar düzenlenmesi maddelerini içermektedir. Anlaşmaya, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İbn Haldun Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen törenle imza attılar.

18.10. 2018 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimini içeren Mevlana Anlaşması imzalandı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen törenle yapılan anlaşmaya, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Karaman tarafından imza atıldı. 9-13 Ekim 2018 tarihinde iki üniversitenin  Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan yerleşkesinde ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Avrasya Göç Sempozyumu ile başlayan ilişkilerin her alanda genişletilerek sürdürülmesi hususunda tam bir mutabakat sağlandı.