Dünya Bankası Kazakistan Temsilcisi Ato Brown’dan Ahmet Yesevi Üniversitesine ziyaret19 Ekim 2018

 

Dünya Bankası Kazakistan Temsilcisi Ato Brown Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti. 18 Ekim Perşembe günü gerçekleşen görüşmelerde Ato Brown ve heyetini Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov Rektörlük makamında kabul etti. Ziyarette Rektör Yardımcıları Doç. Dr. Şolpan Altınbekova ve Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten de hazır bulundu.

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Üniversitemize teşrifleriniz için teşekkür ediyoruz. Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye ve Kazakistan cumhuriyetlerinin işbirliğiyle kurulmuş bir üniversitedir. Üniversitemizde Türk Cumhuriyetlerinden ve tüm Türk dünyasından öğrenciler öğrenim görmektedir. Üniversitemizde 9 fakültemiz, 1 lisans eğitimi veren yüksekokulumuz, 7 enstitümüz var. 9 bine yakın öğrenci ve bin civarında da akademisyenimiz görev yapmaktadır. Ayrıca kütüphane ve spor tesislerimiz olmak üzere sosyal imkânlarımız oldukça iyidir. Üniversite hiçbir zaman sabit değildir, devamlı gelişme ihtiyacındadır. Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak başta Türkiye olmak üzere Avrupa ve dünyadaki birçok üniversite ile işbirliği içerisindeyiz. Bunun yanında çeşitli kurum ve kuruluşlar ile de protokollerimiz mevcuttur. Üniversitemize destek verecek kurum ve kuruluşlara da her zaman açığız,” diye konuştu. 

Dünya Bankası Temsilcisi Ato Brown İse konuşmasında, gösterdikleri ilgiden dolayı üniversite yetkililerine teşekkür ederek, “Hoca Ahmet Yesevi’nin adıyla özdeşleşen bu üniversitede bulunmaktan mutluluk duydum, gösterdiğiniz misafirperverliğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim. Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Dünyasının en gözde üniversitesi. Burada dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin bir arada okuması önem arz ediyor. Tabi ki Türkiye’nin destekleri de çok önemli, Türkiye devleti sadece buraya değil Afrika’da Avrupa’da ve dünyanın pek çok yerinde her alanda insanlığa büyük katkı sunuyor. Dolayısıyla bu üniversite de birçok sorununu aşmış ve fiziki yeterliliğine kavuşmuş durumdadır. Türk Dünyasına hizmet eden bir üniversitede bulunmaktan onur duyuyoruz,” dedi.

Toplantı, karşılıklı hediye takdimin ardından toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.