Ahmet Yesevi Üniversitesinde 27. Fakülteler Arası Spor Turnuvası başladı23 Ekim 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından, geleneksel olarak düzenlenen 27. Fakülteler Arası Spor Turnuvası Üniversite yerleşkesindeki spor tesislerinde başladı. 

Üniversitede gençlerin spora olan ilgilerini artırmak, Üniversitenin sportif başarısı için alt yapı çalışmalarında kaliteyi geliştirmek ve öğrencilerin serbest zamanlarının daha verimli geçirmelerini sağlamaya yönelik olarak düzenlenen turnuvada öğrenciler;  futbol, voleybol, basketbol, yüzme, halat çekme, bilek güreşi, koşu, masa tenisi, sambo,  dama ve satranç dallarında şampiyonluk için mücadele edecekler.

Fakülteler Arası Spor Turnuvaları  açılış töreni 22 Ekim 2018 Pazartesi günü Türkistan Yerleşkesi Stadyumunda gerçekleştirildi.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Ahmet Yesevi Üniversitesinin yüksek öğrenimde olduğu gibi spor dallarında da büyük başarılara imza attığına işaret ederek, her yıl düzenlenen ve geleneksel hale getirilen spor turnuvaları ile yetenekli öğrencileri tespit ettiklerini belirtti. Turnuvalardaki başarılı sporcuların uluslararası spor oyunlarına katılabilme şansı bulduklarını dile getiren Rektör Abdrasilov,  spor oyunlarına ilgilerinden dolayı öğrencilere teşekkür ederek, turnuvanın fair play çerçevesinde ve yüksek başarıyla sonuçlanması dileğini paylaştı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise konuşmasında; Ahmet Yesevi Üniversitesinin eğitim ve öğretim faaliyeti ile birlikte kültür, sanat ve spor faaliyetlerine de önem verdiğine dikkat çekerek, birçok alanda olduğu gibi spor alanında da faaliyetlerin etkin bir biçimde sürdürüldüğünü ifade etti. Başarının sadece ders odaklı olmadığına vurgu yapan Rektör Vekili Tomar, bu tür sosyal etkinliklerin zihinsel ve bedensel gelişime etkin katkı sağladığını, dolayısıyla sosyal alanda aktif olan öğrencilerin derslerinde daha başarılı olduğunu belirtti.

Rektör Vekili Tomar, “Ayrıca bu tür etkinlikler, sizlere ilerde daha büyük başarılar kazandıracaktır. Biz bunun yakın zamanda örneklerini gördük. İki öğrencimiz Asya Olimpiyatlarından altın madalya ile döndüler. Sizlerin de böyle başarılar kazanacağınıza inanıyoruz. Katılımlarınız için hepinizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi. 

Açış konuşmalarının ardından futbol maçlarının kura çekimi yapıldı. Çekilen kuraya göre ilk maç,  Sanat Fakültesi ile Mühendislik Fakültesi arasında oynandı. Rektör Abdrasilov ile Rektör Vekili Tomar’ın da belirli bir süre katıldığı maç,  0-0 sona erdi.

Turnuva, 29 Kasım 2018 tarihinde kapanış ve ödül töreniyle sona erecek.