Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Ulu İpek Yolu Üzerindeki Ortaçağ Şehirleri” Sempozyumu23 Ekim 2018

 

Hazret Sultan Türkistan Şehir Müzesi tarafından, Yesevi Ocakları Kültür Derneğinin destekleriyle düzenlenen  “Ulu İpek Yolu Üzerindeki Ortaçağ Şehirleri” Uluslararası sempozyumu Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Müzenin 40. Yılı anasına düzenlenen sempozyumun açılışı, “Yetmiş Hikmet” adlı kitabın sergisiyle Kültür Merkezi giriş katında başladı. 

Serginin ardından sempozyumun açılış töreni Tiyatro ve Sinema Salonunda yapıldı. Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhammediulı ve Türkistan Eyalet Valisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebaeyev’in kutlama mesajlarının okunduğu törende, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov da bir konuşma yaptı. 

Rektör Abdrasilov konuşmasında Türkistan şehrinin çok eski bir tarihî geçmişi olduğuna vurgu yaparak, “Türkistan şehri, 12 asırdır İslam kültürüyle yoğrulmuş kadim bir medeniyet merkezidir. ipek yolunun en önemli güzergahlarından biri olan kadim Türkistan kültür,  bilim, sanat, edebiyat, astronomi,  ve daha birçok alanda gelişen bir şehirdir. Ayrıca 15. yüzyılda Avrupa’da gerçekleşen Rönesans hareketlerine de esin kaynağı olmuş, büyük bir medeniyet merkezidir. Türkistan Şehir Müzesinin düzenlemiş olduğu Ulu İpek Yolu Üzerindeki Ortaçağ Şehirleri Sempozyumu bu kültürel mirasın tüm dünyaya tanıtılması açısından son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Rektör Abdrasilov konuşmasının ardından Hazret Sultan Türkistan Şehir Müzesi 40. Yılı madalyası ile ödüllendirildi. 

19-20 Ekim tarihlerinde gerçekleşen sempozyumda toplam 4 oturumda 50’ye yakın bilim adamı bildiri sundu. 

“Ortaçağ yerleşim yerleri ve Türkistan'ın başkentleri, Büyük İpek Yolu üzerindeki  ortaçağ şehirlerinde  bilim ve kültür, Yabancı araştırmacıların ve gezginlerin ortaçağ kentleri, Ruhani Janguru (Manevi Uyanış): Müze İşleri ve Anıtlar Koruma ve Türkistan’da tarih ve kültür turizminin gelişiminin yolları” konularının masaya yatırıldığı sempozyum, Sonuç Bildirgesi ve Genel Değerlendirme oturumuyla tamamlandı.