Baylor College of Medicine Yetkilileri Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti30 Ekim 2018

 

Amerika Birleşik Devletlerinden  kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu Baylor College of Medicine Tıbbi Değişim Programı, Ahmet Yesevi Üniversitesi ile “Uluslararası Medikal Değişim Programı" kapsamında Kazakistan’da  ortak proje faaliyetlerin ve  tıbbi çalışmaların tanıtımı için  Rektörlük Makamını ziyaret etti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar makamında kabul ettiği, Amerikan Tıbbi Genetik ve Genomik Konseyi üyesi Dr. Daryl A. Scott, Genetik Danışmanı MS. Dr. Eric S. Schmitt ve MS CGC Katie Plunkett Baylor College Of Medicine heyeti, uzmanlık alanları ve faaliyetleri hakkında bilgi sundular.

 Çimkent Bölge Çocuk Hastanesindeki bilimsel etkinlikleri hakkında bilgi veren Baylor Genetik uzmanları, kendi alanlarındaki çalışma ve sertifika eğitim programına  katılanlara “ Katılımcı Gelişim” sertifikası verdiklerini ifade ettiler. Hedef kitlelerinin eğitiminde öncelikli olarak çocuk hekimleri, doğum uzmanı-jinekologlar, yeni doğan bilimcileri ve uzmanları  ile genetik danışmanlarının olduğunu açıklayan Baylor genetik uzmanları, olağan üstü durumlar, sporcu sağlığı ve toplum sağlığı alanında da etkinlik gösterdiklerini kaydettiler.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı, edebi kişiliği eserleri hakkında bilgiler vererek, Baylor College of Medicine heyetine Üniversitemizin yayınlarından hediye etti. Toplantı toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.