Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkiye Cumhuriyetinin 95. Yılı coşkusu30 Ekim 2018

 

Cumhuriyetin 95. yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde bir kutlama programı düzenlendi. 29 Ekim Pazartesi günü Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik saat 11.00’de Gazi Mustafa Kemal  Atatürk ve aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve ulusal marşların okunmasıyla başladı. 

Akabinde,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Cumhuriyetin Kuruluşu’ ile ilgi belgesel ve Türk dünyasından gelen öğrencilerin kutlama mesajlarını içeren video gösterime sunuldu. 

Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar,  Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve egemenliğinin büyük bedeller verilerek kazanıldığını, Anadoludaki Türk varlığının  başlangıcı olan 1071’den günümüze yüz binlerce ve hatta milyonlarca şehit verilerek devam ettirildiğini belirtti.  Ayrıca, Türk tarihinin 95 yıla sığdırılamayacağına da vurgu yapan Tomar, bu tarihin Milattan Önce 200’lü yıllarda kurulan Hun İmparatorluğu’na kadar dayandığını belirterek, Göktürkler, Selçuklular, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti ile devam ettiğini ve 95 yıl öce büyük bir mücadele sonucunda Cumhuriyetin ilanı ile taçlandırıldığını dile getirdi.

Rektör Vekili Tomar konuşmasını, “Orta Asya’da ve Türk dünyasının kalbi Türkistan’da Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamaktan onur duyduğunu belirterek, “programın hazırlanmasında emeği geçen ve buraya gelip mutluluğumuzu bizimle paylaşan Kazak, Kırgız, Özbek, Türkmen Azeri ve tüm Türk soydaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek sonlandırdı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Omirbek Umbetov  ise Kültigin yazıtının bir bölümünü okuyarak başladığı konuşmasında, “Bugün Türk Dünyası adına tarihi bir gün. Kardeş Devlet Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun 95. Yılını kutluyor. Türk dünyasını bir çatı altında toplayan Ahmet Yesevi Üniversitesinde bu heyecanı yaşamaktan onur duyuyoruz. Türk Halkının Cumhuriyet bayramını en samimi duygularımızla kutluyoruz,” dedi.

Törende günün anlam ve önemini binaen bir konuşma yapan Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Eftal Ş. Batmaz ise Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş sürecini ve Cumhuriyetin ilke ve inkılaplarını anlatarak devletin kazanımlarını ve Cumhuriyetin değerlerini katılımcılarla paylaştı.

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanlığı ve Türk Dünyası Orkestrası tarafından hazırlanan konser ve halkoyunları gösterileriyle son buldu.