Aziziye Eğitim Kurumlarında ''Hoca Ahmet Yesevi Gençlere Ne Söyler?'' Konferansı01 Kasım 2018

 

 

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'ın katılımıyla Ankara Aziziye Eğitim Kurumlarında ''Hoca Ahmet Yesevi Gençlere Ne Söyler?'' konferansı gerçekleşti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, ''Hoca Ahmet Yesevi Gençlere Ne Söyler?''  sorusundan hareketle Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatına ve gençlere tavsiyelerine dair bilgi verdi. Yıldız, Yesevi’nin Yesi şehrinde Arslan Baba’dan ilim aldığını, Buhara’da Yusuf Hemedani’den eğitim aldıktan sonra Yesi’ye döndüğünü ve burada talebe yetiştirmeye başladığını kaydetti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, "Yesevi, Peygamber Efendimizin Mekke’den yaymış olduğu İslam ışığına bir ayna tuttu ve Anadolu’ya yansıttı. Bu ayna Anadolu’da Hacı Bektaş-ı Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar, Hacı Bayram-ı Veliler olarak tezahür etti ve Anadolu’yu mayaladılar. Balkanlar’da Sarı Saltuklar, Gülbabalar ve Demirci Babalar olarak tezahür etti. Bugün Anadolu’da Balkanlarda Müslümanlık varsa bu önce Yüce Allah’ın, sonra Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir" diyebiliriz şeklinde konuştu.

Yesevi’nin zamanı çok iyi kullandığını, üçte birlik kısmını Allah’a ibadet etmek için geçirdiğini ifade eden Yıldız, diğer zamanlarında da öğrencilerine ilim öğrettiği, kaşık ve kepçe yontarak geçimini sağladığını kaydetti.

Konferans sonrasında Prof. Dr. Musa Yıldız Ahmet Yesevi Üniversitesi yayınlarından Ankara Aziziye Eğitim Kurumları kütüphanesine hediye etti.