Ahmet Yesevi Üniversitesinde Hazırlık Öğrencilerine karşılama programı01 Kasım 2018

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın (ÖSYM) 2018 YKS sonuçlarına göre üniversitemiz kontenjanlarına yerleşen öğrenciler Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından İstanbul Atatürk havalimanından uçakla Çimkent’e ardından da otobüs ile Hazırlık Fakültesinin bulunduğu Kentav şehrine getirildi. Yeni öğrencilerimiz, 1 Kasım 2018 Perşembe günü Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten, Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör ile Öğrenci İşleri Eş Daire Başkanı Bülent Şen tarafından karşılandı.

Hazırlık Fakültesi yerleşkesinde karşılanan öğrenciler yurtlara yerleştirildikten sonra Rektörlük tarafından fakültenin yemekhanesinde kahvaltı verildi. Rektör Vekili Tomar burada öğrencilere hitaben konuşmasında, Ahmet Yesevi isminin, ilim, irfan,  edep, terbiye ve  eğitim demek olduğuna belirterek, “Pek çok ortak kültürel değerlerimiz olan Kazakistan sizler için yeni bir ortam, burada sizleri bekleyen imkanlar ve fırsatlar var. Öğrenim sürenizce bu fırsatları değerlendirirseniz beş yılın sonunda iyi yetişmiş ve birkaç dil bilen biri olarak ülkemize dönersiniz. Sizlerden istediğimiz buradaki öğreniminizin başlangıcı olan bu yılınızı iyi değerlendirmeniz. Burada öğreneceğiniz Kazakça ve Rusça ileriki dönemlerde işinizi kolaylaştıracaktır.  Tabi ki biz sizleri en iyi şekilde yetiştirip iş hayatına hazırlayacağız. Sizleri en yüksek mercilerde görmek bizleri gururlandıracaktır. Her zaman Türkiye’yi temsil ettiğinizi unutmayınız. Sadece derslerinizdeki başarılarınızla değil, yüksek ahlak ve edebinizle de örnek olunuz. Şimdiden hepinize öğrenim hayatınızda başarılar diliyoruz”diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Pilten ise Türkiye’den gelen öğrencilerle bu üniversitedeki eğitim öğretim faaliyetlerinin bir ayağı sağlam olacağına dikkat çekerek, “Ahmet Yesevi Üniversitesini tercih ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Buranın varlığı sizlersiniz sizler için yeni bir süreç başladı. sizleri hızlı bir şekilde buranın yaşayış tarzına ve düzenine adapte olmanız için her türlü desteği vereceğiz. Umarız iyi bir öğrenim süreci geçirirsiniz. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.