Fırat Üniversitesi ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Arasında Telekonferans Gerçekleştirildi06 Kasım 2018

 

 

Ahmet Yesevi Ünivesitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsünün “Türkoloji Telekonferansları” projesi kapsamında Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Özeren ile bir telekonferans gerçekleştirildi. Telekonferans, 2 Kasım 2018 Cuma günü saat 17.00’de Türkoloji Araştırmaları Enstitüsünün kütüphanesinde yapıldı.

 

Telekonferansa; Ahmet Yesevi Ünivesitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu ile enstitü çalışanları, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Telekonferansın moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü öğretim görevlisi Jalgas Askatulı yaptı. Telekonferans skype program üzerinden gerçekleştirildi. Dr. Mehmet Özeren Skype üzerinden powerpoint vasıtasıyla telekonferans için hazırladığı bilgileri Türkistan’daki ekrandan izleyicilerle paylaştı. 

 

Dr. Mehmet Özeren “Rusya Fedarasyonunda Türk Lehçelerinin Bugünkü Durumu” adlı sunumunda; “Rusya Fedarasyonunda mevcut yaşayan Türk lehçeleri hakkında bilgi verdi. 2002 ve 2010 yılındaki nüfus sayımlarındaki bilgileri izleyicilerle paylaştı. Az konuşulan Türk lehçelerinin yok olmaya doğru gittiğini, giderek azaldığını,” söyledi. Telekonferans soru cevap bölümüyle tamamlandı.