Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Sayın Doç. Dr. Vakur Sümer Kazakistan'ın Milli Kütüphanesi'ni ziyaret etti06 Kasım 2018

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Sayın Doç. Dr. Vakur Sümer Kazakistan'ın Milli Kütüphanesini ziyaret etti. Ziyaret sırasında Kazakistan Milli Kütüphanesi Müdürü Janat Seydumanov Milli Kütüphanenin tarihsel sürecini kısaca anlatarak, kütüphane hakkında çeşitli bilgiler sundu. Seydumanov, Milli Kütüphanede bulunan tarihi eserler ve eski kitap koleksiyonları hakkında bilgi verdi. Türkiye’deki Süleymaniye ve Milli Kütüphane gibi kurumlarla yakın ilişkilerinin bulunduğunu ve bu kurumların göstermiş olduğu ilginin Türk ve Kazak dostluğuna katkı sağladığını ve bu doğrultuda çalışan kurumlarla her daim işbirliğine açık olduklarını iletti. 

Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, nazik kabulleri için Kazakistan’ın Milli Kütüphanesi Müdürü Sayın Janat Seydumanov’a teşekkür etti. Enstitünün misyon, vizyon ve faaliyetleri hakkında bilgiler sunan Sümer, iki kurum arasında işbirliği olanakları üzerine fikirlerini paylaştı. Ziyarette ayrıca, Avrasya Araştırma Enstitüsü yayınları da Kütüphane yetkililerine takdim edildi. Görüşmenin sonunda iki kurum arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi adına işbirliği protokolü imzalanması konusunda görüş birliğine varıldı.