Ahmet Yesevi Üniversitesi 58. Mütevelli Heyet Toplantısı Türkistan’da yapıldı11 Kasım 2018

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi 58. Mütevelli Heyet Toplantısı, 10 Kasım 2018 Cumartesi günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde yapıldı. Toplantıda, Türkiye ve Kazakistanlı Mütevelli Heyet üyeleri hazır bulundu.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın oturum başkanlığında gerçekleşen 58. Mütevelli Heyet Toplantısına; Mütevelli Heyet Başkan Vekili Bibigül Asilova, Heyet üyeleri Dr. Serdar Çam, Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Prof. Dr. Murat Jurinov, Hüseyin Karakum, Meyramgül Koyanbayeva,  Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ile Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Mütevelli Heyet Genel Sekreteri Ahmet Şevki Zengin ve diğer idari personel katıldı.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız toplantının başında yaptığı sunumunda, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Güney Kazakistan eyaletinin adının Türkistan olarak değiştirilmesine ve eyalet merkezinin Türkistan kentine taşınmasına ilişkin kararının tarihi önemine vurgu yaparak, Türkistan’ın tarihte olduğu gibi yeniden Türk dünyasının kültür ve manevi hayatının kalbi olacağını söyledi. Başkan Yıldız, ayrıca bu kararla Türk dünyasının manevi başkenti ve eyalet merkezi olması ile birlikte Kazakistan’ın ve Üniversitemizin tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını, Orta Asya’nın diğer manevi merkezleri Semerkand, Buhara, Merv ve Hive gibi şehirlerle inanç turizminde rekabetçi konumuna ulaşacağını belirtti.

Başkan Yıldız, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, yirmi altı yıl önce Üniversitenin kuruluşunda “Türkistan’da kurulan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi kardeş iki halk arasındaki ilişkiyi güçlendirecek ve Türkistan’ı Türk dünyasının ortak ilim merkezi yapacaktır” sözlerini dile getirdiğini belirterek, alınan bu kararla birlikte  bir hayalin gerçeğe dönüştüğünü ve Türkistan’ın eski ihtişamına yeniden kavuşacağına dikkat çekerek, “Bu değişimin ardından bizlerde, Türk dünyasının ortak çatısı olan Üniversitemizin hedeflerini yeninden belirlemek için planlarımızı hızlı bir şekilde değiştirmemiz gerekiyor. Türk dünyasının manevi başkentinde yer alan bu Üniversitenin, Orta Asya’da ve uluslararası düzeyde etkili bir cazibe merkezi olabilmesi için, geçen yirmi altı yıllık süreçte sürekli ileriye dönük bir gelişme kaydetmiştir. Uluslararası bir üniversite olmanın sorumluluğu ile hareket edilerek, Üniversiteyi, küreselleşen dünyada güçlü ve rekabet edebilen kurumsal bir yapıya kavuşturmak için, işbirliğinin daha etkin bir şekilde geliştirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Sunumun ardından Mütevelli Heyetin 58. toplantısını açan Başkan Yıldız, açış konuşmasında şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi 05 Haziran 2018 tarihinde yaptığımız 56. Mütevelli Heyet Toplantısıyla birlikte Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Üniversitemize yeni rektör olarak Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov’un ataması yapıldı. 14 Eylül 2018 tarihinde de, Rektör Vekilliği görevine, T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Tomar atandı. Aynı şekilde Rektör yardımcılarımız da değişti. Bu değişiklik üniversitemize taze bir kan, yeni bir heyecan getirdi. Başta Üniversite Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekilimiz Sayın Prof. Dr. Cengiz Tomar olmak üzere Mütevelli Heyet adına kendilerine Ahmet Yesevi Üniversitesi ailesine hoş geldiniz diyor, yeni Rektör Yardımcılarımıza da başarılı bir görev dönemi diliyorum. Üniversitemize katkılarda bulunan eski Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Valihan Abdibekov’a ve Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu değişikliğin üniversitemiz için yeni başarılar getirmesini temenni ediyorum. Bu değişiklikle birlikte üniversitemizin gelişim ve değişim sürecinin daha hızlı ilerleyeceğini belirterek, görevi devralan arkadaşlarımıza da bir kez daha başarılı bir görev dönemi diliyorum.”

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sunumunun ardından Mütevelli Heyet Toplantısının gündem maddelerini okuyarak oturumu başlattı.

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov’da, 2017-2018 öğretim yılı Rektörlük Faaliyet ve Performans Raporlarının ve 2019-2023 yılları Ahmet Yesevi Üniversitesi Stratejik Planının sunumunu yaptı.

Mütevelli Heyetin 58. toplantısında birçok önemli kararla birlikte; Üniversite Rektörlüğünce hazırlanan 2019-2023 yılları Ahmet Yesevi Üniversitesi Stratejik Planı görüşülerek kabul edildi. Diş Hekimliği Fakültesi bünyesindeki “Uygulama kliniğinin” açılması ile ilgili teklif onaylandı. Mütevelli Heyet Başkanlığınca 2019-2020 öğretim yılında verilecek doktora ve mesleki bilgi ve görgü artırma eğitimi burs kontenjanları ve alanları belirlendi. Yeni Yönetmelik ve Yönetmelik değişiklik teklifleri görüşülerek karara bağlandı.

58. Mütevelli Heyet Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümüyle sona erdi. Toplantı sonunda Rektör Prof. Dr. Abdrasilov; Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Heyet Üyesi Bibigül Asilova, Meyramgül Koyanbayeva, Dr. Serdar Çam, Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Hüseyin Karakum ve Prof. Dr. Murat Jurinov’a geleneksel Kazak milli giysisi ‘Çapan’ giydirdi ve karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.