Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Türkiyeli Hazırlık Fakültesi öğrencileri ile buluştu12 Kasım 2018

 

58. Mütevelli Heyet Toplantısı vesilesiyle Türkistan’a gelen Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Üniversitenin Türkistan Yerleşkesine bağlı Kentav Hazırlık Fakültesini ziyaret etti.  Hazırlık Fakültesindeki çalışmaları yerinde inceleyen Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, öğrenime yeni başlayan Türkiyeli öğrenciler ile bir araya geldi. 9 Kasım 2018 Cuma günü Hazırlık Fakültesi Tiyatro ve Sinema Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, Mütevelli Heyet Üyesi Hüseyin Karakum, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile Rektör Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten de hazır bulundu. 

Türkiye’den gelen hazırlık öğrencilerinin taleplerini değerlendiren Başkan Yıldız, konuşmasında üniversitenin mevcut imkanlarını anlattı.  Başkan Yıldız, Hazırlık Fakültesi öğrencilerinin Kazakça ve Rusça’yı ileri seviyelerde  öğrenmelerinin mümkün olduğunu, mesleki ve akademik dil öğrenmeleri için her türlü imkanların mevcut olduğunu, çalışma ve öğrenme disiplini sahibi öğrencilerin tek dil ile gelip üç dil ile işine ve mesleğine hakim olarak mezun olabildiklerini söyledi.

Mütevelli Heyet Üyesi Hüseyin Karakum ise konuşmasında, farklı bir ülkede okumanın fırsatları ve zorlukları olduğuna dikkat çekerek, “sizler öz  vatanınızdan uzak bir yerde eğitim görüyorsunuz. Bunun zorlukları ve sıkıntıları vardır, ancak sizler bunu fırsata çevirmelisiniz, burada alacağınız iki dilli eğitimle iş hayatınıza önemli yerlere gelebilirsiniz. Sizlere iyi bir öğrenim dönemi geçirmenizi temenni ediyorum” diye konuştu.

Hazırlık Fakültesi Dekanlığı ve öğretim üyeleri ile yapılan bilgilendirme toplantısında ise mevcut öğretim sisteminin kalite ve yeterliliğinin üst düzeye çıkması için alınması gereken tedbir ve kararlar hakkında bilgi paylaşımı gerçekleştirildi.

Ziyaret, Hazırlık Fakülte birimlerinin incelenmesi  sona erdi.