Ahmet Yesevi Üniversitesinde 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni12 Kasım 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ölümünün 80. yıldönümü dolayısıyla Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde anma töreni düzenlendi. Tören, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başladı. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve akabinde İstiklal Marşı okundu.

Törene; Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Heyet üyeleri Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Hüseyin Karakum, Meyramgül Koyanbayeva, Genel Sekreter Ahmet Şevki Zengin’in yanı sıra  rektör yardımcıları, fakülte dekanları ile çok sayıda akademisyen, personel ve öğrenci katıldı. 

Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, günün önemine binaen açıklamalarda bulunarak, “Milli mücadelemizin lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yılında rahmet ve saygıyla anıyoruz. Bizim atalarımız buradan bin yıl öncesinde Anadolu’ya göç ettiler, binlerce şehit vererek devletimizi kurdular ve bu güne kadar yaşattılar. Anadolu’yu bizlere yurt kılan ve yurt tutan atalarımızı tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ayrıca bu günün mütevelli heyet toplantısı ile birleşmesi ve değerli Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Heyet Üyeleri ile birlikte bu önemli günü yad etmemiz daha da anlamlı olmuştur. Tüm şehitlerimize saygı ve minnetlerimizi sunuyor ve  Allah’tan rahmet diliyoruz” diyerek “Türkiye Devleti İlelebet payidar kalacaktır” sözleriyle tamamladı.