Ahmet Yesevi Üniversitesine Patent Yarışmasında büyük ödül12 Kasım 2018

 

Kazakistan’ın Astana Şehri'nde düzenlenen 'Şapağat' adlı patent yarışmasında, Ahmet Yesevi Üniversitesi büyük ödülü kazandı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen patent yarışması, 1  Temmuz-31 Ekim 2018 tarihleri arasında Astana da gerçekleştirildi. Kazakistan genelinde düzenlenen yarışmada en iyi beş patente ödül verildi.  Şapağat patent yarışmasına katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nöroloji bölüm başkanı Uzman Dr. Aygerim Tutaeva, “Çocuklardaki 2. ve 5. Parmakların Bükülme Refleksleri” adlı patenti ile yarışmaya katıldı. Söz konusu yarışmada Tutaeva’nın patenti en iyi 5 patent  arasında yer aldı. Tutaeva, bu reflekslerin nörolojik inme hastalarında uygulanacağını ortaya koyarak hastalığın tedavisi ile ilgili somut gelişme kaydetmiştir.

Yarışma sonunda düzenlen ödül töreninde En başarılı beş proje arasına giren “Çocuklardaki, 2. ve 5. Parmakların Bükülme Refleksleri” patentinin sahibi Uzman Dr. Aygerim Tutaeva madalya ve başarı belgesi ile ödüllendirildi.