Ahmet Yesevi Üniversitesinde Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı13 Kasım 2018

 

10 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen Ahmet Yesevi Üniversitesi 58. Mütevelli Heyet Toplantı kararlarını  görüşmek üzere Yönetim Kurulu toplandı. Toplantı 12 Kasım 2018 Pazartesi günü Kültür Merkezinde, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın oturum başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, Ahmet Yesevi Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeleri, fakülte dekanları, bölüm başkanları ile başarılı öğrenciler hazır bulundu.

Rektör Abrasilov burada yaptığı konuşmasında, 58. Mütevelli Heyet Toplantısında alınan kararları açıklayarak, 58. Mütevelli Heyet Toplantısı; Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın başkanlığında, Kazakistan Milli Eğitim bakan yardımcısı Bibigül Asilova, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, K.C Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Murat Jurinov, YÖK üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karakum, K.C Maliye Bakanlığı Sosyal Bütçe Departmanı Başkan Yardımcısı Meyramgül Koyanbayeva’dan oluşan heyet üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştiğini belirtti.

Toplantıda görüşülen meseleler, alınan kararlar ve önerilerini anlatan Rektör Abdrasilov, 58. Mütevelli heyet toplantısında 2019-2023 stratejik planın kabul edildiğini belirtti. Rektör Abdrasilov, “Bu plan bizim beş yıllık kullanım kılavuzumuz, beş yıl süresince ne yapacağımız bu planda açık bir şekilde belirtilmiştir. İlk olarak biz bu planı  toplantı ve seminerlerle akademik, idari personel ve öğrenciler ile tüm Üniversite mensuplarına anlatmamız gerekiyor. Stratejik plana göre kampüs, yatakhane, teknopark gibi önemli alt ve üst yapı çalışmalarımız olacak, ayrıca bunun yanında dijital üniversite geçiş sürecini de görüştük” diye konuştu. 

Rektör Abdrasilov konuşmasının son bölümünde Ahmet Yesevi Üniversitenin Türkiye ve Kazakistan dostluğunun nişanesi olduğuna dikkat çekerek, “Bu üniversitede olan imkanlar başka üniversitelerde yoktur. Üniversitemiz iki devletin destekleri ile kurulmuş ve bizlere bir çok imkan sunmuştur. Bizler bunun bilincinde çalışarak Ahmet Yesevi Üniversitesini Kazakistan üniversiteleri arasında birinci sıraya getirmeliyiz” dedi.

Rektör Vekili Tomar ise konuşmasında, mütevelli heyet toplantısında çok önemli meselelerin görüşülerek karara bağlandığını, kabul edilen 2019-2023 yılları Ahmet Yesevi Üniversitesi Stratejik Planının hızlı bir şekilde uygulamaya konulması gerektiğini belirtti. 

Mütevelli Heyet Toplantısında Diş Hekimliği Fakültesi bünyesindeki “Uygulama Kliniğinin” hizmete açılması kararında alındığını açıklayarak, Kliniğin kurulması ve gerekli alt  yapının sağlanmasında Fakülte Dekanlığı'nın üstün gayretleri ve yoğun çalışmaları sonucu oluştuğunu belirtti ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yüksel Türköz’e teşekkür etti. Rektör Vekili Tomar konuşmasını, “58. Mütevelli Heyet Toplantısı'nda alınan kararların, üniversitemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum, Üniversitemizin geleceğine yönelik kararların uygulanmasında evrensel kalite ve standardizasyona bağlı yenilikleri takip ederek geliştireceğine inanıyorum"sözleriyle tamamladı.