Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Kazak Edebiyatında Arap Alfabesiyle Kaleme Alınan El Yazması Leyla ile Mecnun Kıssası” konferansı 14 Kasım 2018

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından organize edilen “Türkoloji Toplantıları” adlı etkinlikler kapsamında, 7 Kasım 2018 Çarşamba günü Türk Filolojisi okutmanı Dr. Erlan Alaşbayev ‘Kazak Edebiyatında Arap Alfabesiyle Kaleme Alınan El Yazması Leyla ile Mecnun Kıssası’ konulu konferans verdi. Saat 16:40’da Kütüphane’nin Toplantı ve Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğin moderatörlüğünü Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü çalışanı Jalgas Askatulı yaptı. Konferansa; Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Türk Filolojisi Bölüm Başkanı Dr. Asil Şengül, Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve basın mensubu katıldı. 

Dr. Erlan Alaşbayev  Kazak Edebiyatında Arap alfabesiyle kaleme alınan el yazması Leyla ile Mecnun kıssası hakkında bilgi verdi. Alaşbayev “Kıssanın Arap alfabesiyle Kazak şairi Şakerim Kudayberdi tarafından kaleme alındığını ve Leyla ile Mecnun kıssasının tercümesi olduğunu,” dile getirdi. Alaşbayev “Kazakların 10 asır Arap alfabesini kullandığını, bu alfabeyle yazılmış binlerce eserin olduğunu, bu alanda yapılan çalışmaların artması gerektiğini” vurguladı. Konferansını sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Dr. Erlan Alaşbayev’e teşekkür belgesi takdim edildi.