Elsevier ve Scopus derecelendirme kuruluşlarından Ahmet Yesevi Üniversitesine büyük ödül15 Kasım 2018

 

"Elsevier" ve " Scopus"  derecelendirme kuruluşları 2018 yılında Orta Asya’da yayınlanan en iyi makalelere ödül verdi. Kazakistan’ın Astana şehrinde düzenlenen “Scopus Award 2018” Formunda dereceye giren makaleler ödüllendirildi.  Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Sanat Fakültesi Beden Eğitimi bölümü Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Bakıtcan Omarov ve Bağdat Baymuhanbetova  yazmış olduğu “Best Researcher in Humanities” makalesi ile Beşeri Bilimler alanında ikinci oldular.

Forumda ayrıca Bilimsel nitelikli makaleleleri nedeniyle Bağdat Baymuhanbetova'ya "En İyi Araştırmacı" ödülü verildi.  Akademisyenimizin  ödülünü Kazakistan C. Milli Eğitim  Bakanı Askhat Aimagambetov  takdim etti.

Kazakistan Cumhuriyeti Bilim Bakan Yardımcısı Elsevier ve Scopus  derecelendirme kuruluşunun direktörleri ile   BDT bilimsel ve akademik bölge sorumlusu  Yegor Yablokova törende bir konuşma yaparak dünya üniversiteleri eğitim ve yüksek öğretiminin derecelendirilmedi ve başarılarının ölçümlendirilmesi konusunda görüş ve düşüncelerini paylaştılar.  Ayrıca, derecelendirme Kuruluşunun Orta Asya  Bölge sorumluları  akademik ölçülendirme faaliyetleri kapsamında Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın doğrudan temas halinde olduğunu söylediler.

Törene katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, ödül alan akademisyenlerimiz Dr. Öğretim Üyesi Bakıtcan Omarov ve Bağdat Baymuhanbetova’yı  tebrik ederek başarı dileklerinde bulundu. Forumda, derecelendirme kuruluşu yetkilileri,  yazar ve bilimsel dergilerin editörleri hazır bulundu.