Prof. Dr. Hüseyin Bağcı Avrasya Araştırma Enstitüsünde konferans verdi15 Kasım 2018

 

 

12 Kasım 2018 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü ev sahipliğinde ODTÜ Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın “Avrasya’da Gelişen Güvenlik Mimarisi” konulu konferansı düzenlenmiştir. 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın akademik çalışmalarından bahsederek, katılımcılara değerli bilgiler sundu. Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Sayın Rıza Kağan Yılmaz, Avrasya’nın kalbi Almatı’da Avrasya’nın gündemini içeren konu üzerinde değerli bilim adamı Prof. Dr. Huseyin Bağcı’nın önemli bilgilerle paylaşmasından memnuniyetini ve bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta AAE Müdürü Vakur Sümer olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu. 

Konferans sunumuna geçen profesör Bağcı, konferansa katılım sağlayan bilim üreten gençlere ve gelecek nesil akademisyenlere bilim hayatında ilk olarak özgür düşünme ve akademik düşünmenin önemi üzerindeki fikirlerini sundu. Avrasya’daki güvenlik konusu üzerindeki görüşlerini aktaran Hüseyin Bağcı, Henry Kissinger’ın üç daimi güç merkezi olarak ileri sürdüğü ABD, AB ve Rusya’nın bölgedeki etkisi ve yükselen güç merkezleri olarak Çin, Hindistan, Güney Asya devletlerinin önemini açıkladı. Ayrıca bölgedeki güvenlik konuları üzerinde Kazakistan’ın ve ülke lideri Nursultan Nazarbayev’in rolünü anlatarak, 2016 yılında Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizde Kazakistan’ın arabuluculuk inisiyatifleri sayesinde ilişkilerin düzelmesi konusunda kendi analizlerini paylaştı. Özellikle Kazakistan’ın Rusya ile Çin arasında bir pivot ülke konumunun bulunduğunu belirterek, bunun bölgedeki etkisi üzerine çeşitli çalışmalara değindi. Katılımcılar tarafından sorulan Türkiye’nin NATO’dan olası çıkışı, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olması konusunun gerçekçiliği, Türk Keneşi kapsamında Türk Cumhuriyetleri arasında askeri birlik sağlanabilir mi gibi birçok soruya detaylı cevaplarını sundu.

Konferans sonrasında Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’ya enstitü tarafından hazırlanan teşekkür belgesini ve enstitü yayınlarını takdim etti.